Безпека на першому місці: інспектор з безпеки праці в Миколаївській області відвідав АЗС
26 грудня 2023Головним державним інспектором відділу з питань безпеки праці управління інспекційної діяльності в Миколаївській області Анатолієм Паламарчуком проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу на одній із мереж автозаправних станцій.
Основною темою заходу була виконання робіт у вибухопожежонебезпечних зонах, якими є території всіх АЗС.
До газонебезпечних робіт відносяться роботи, які пов’язані із оглядом, ремонтом, очищенням, розгерметизацією технологічного обладнання, комунікацій, установок, у тому числі і роботи в ємкостях (апарати, резервуари, цистерни, сепаратори, пилоуловлювачі та інше обладнання, а також колектори, колодязі, тунелі-трубопроводи, приямки тощо), при виконанні яких є в наявності або не виключена можливість виділення в робочу зону, що визначається згідно з державним стандартом, вибухо- і вибухо-пожежонебезпечних речовин або шкідливої пари, газів та інших речовин, здатних викликати вибух, загоряння, шкідливо вплинути на організм людини, а також роботи при недостатньому вмісту кисню (об’ємна частка нижче 20%).
Газонебезпечні роботи, пов’язані із перебуванням людей усередині апаратів, ємкостей та іншого обладнання, повинні виконуватись в тих випадках, коли вони не можуть бути механізованими, автоматизованими, телемеханізованими, тобто проведеними без безпосередньої участі людей (п.1.6. НПАОП 0.00-5.11-85 Типової інструкції з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт).
На підприємстві повинен бути розроблений перелік газонебезпечних робіт В переліку повинні бути окремо перелічені наступні г/н роботи:
- роботи, що виконуються із оформленням наряду-допуску;
- роботи, що виконуються без оформлення наряду-допуску, але із обов’язковою реєстрацією таких робіт перед їх початком у спеціальному журналі;
- роботи, що викликаються необхідністю ліквідації можливих аварійних ситуацій та аварій на об’єктах, апаратах, окремих дільницях та виробництвах, установках, ємкостях та ін.
У переліку повинні бути вказані: цех, служба, дільниця, місце проведення і характер г/н роботи, можливі шкідливі і небезпечні виробничі фактори при ЇЇ проведенні, категорія виконавців, основні заходи, що забезпечують безпеку робіт. До переліку г/н робіт додається затверджений список осіб, які можуть бути призначені відповідальними за підготовку та проведення г/н робіт. При виникненні необхідності проведення г/н робіт, які не включені у затверджений перелік, вони повинні виконуватись по наряду-допуску згідно з вимогами інструкції, із наступним внесенням їх у 10-денний термін до переліку у встановленому порядку.
Газонебезпечні роботи, пов’язані із попередженням розвитку аварійних ситуацій та необхідністю ліквідації аварій, виконуються згідно з планами локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.
Газонебезпечні роботи, які проводяться по наряду-допуску, повинні проводитись у денний час. У виключних випадках рішення про проведення в нічний час невідкладних г/н робіт може бути прийняте керівником підрозділу з повідомленням та отриманням згоди на це диспетчерської служби та за умови керівництва цими роботами особисто головного інженера. При цьому в наряді-допуску повинні бути передбачені додаткові заходи по забезпеченню безпечного проведення робіт, які враховують умови їх проведення в нічні години доби.
Кожна газонебезпечних робота, яка виконується із оформленням наряду-допуску згідно встановленої форми, складається із 3-х етапів:
- Підготовка об’єкту (цеху, установки, апарату, дільниці, окремого виробництва) до проведення г/н роботи.
- Безпосереднє проведення г/н роботи.
- Завершення роботи.