Роз’яснюємо особливості нарахування та виплати компенсаційних виплат сільським головам
25 лютого 2019Стаття 15 Закону України «Про оплату праці» визначає організацію оплати праці на підприємствах.
Зазначеною статтею передбачено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами. У разі, коли колективний договір на підприємстві не укладено, роботодавець зобов’язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності – з іншим уповноваженим на представництво органом.
На посадових осіб місцевого самоврядування дія законодавства про працю України поширюється з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі – Закон).
Відповідно до ст. 9 Закону посадова особа місцевого самоврядування, в т.ч. і сільський голова, має право на оплату праці залежно від посади, яку вона займає, рангу, який їй присвоєно, якості, досвіду та стажу роботи.
Оплату праці працівників органів місцевого самоврядування врегульовано вищезазначеним Законом, відповідно до положень якого, посадові особи одержують заробітну плату, розмір якої має забезпечувати достатній життєвий рівень. Відповідно до ст. 21 Закону умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі – Постанова), умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування, виходячи з умов оплати праці, встановлених зазначеною постановою, і схем посадових окладів згідно з додатками 48-54 і 57.
Постановою також передбачені наступні виплати:
1) надбавку за знання та використання в роботі іноземної мови: однієї європейської – у розмірі 10, однієї східної, угро-фінської або африканської – 15, двох і більше мов – 25 відсотків посадового окладу;
2) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності – у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу;
3) надбавку за почесне звання “заслужений” – у розмірі 5 відсотків посадового окладу;
4) надбавку за вислугу років: державним службовцям, посадовим особам органів місцевого самоврядування у відсотках до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг (спеціальне звання) і залежно від стажу державної служби, служби в органах місцевого самоврядування в таких розмірах: понад 3 роки – 10, понад 5 років – 15, понад 10 років – 20, понад 15 років – 25, понад 20 років – 30, понад 25 років – 40 відсотків.
Преміювання сільських, селищних і міських голів, установлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірах, визначених вищезазначеною Постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про виплати приймається відповідною радою.
Також сільському голові, як і іншим посадовим особам місцевого самоврядування, може надаватись матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.