Представникам закладів охорони здоров’я Миколаєва надали знання щодо врегулювання питань у дотриманні трудових прав та гарантій працівників

24 жовтня 2019

23 жовтня 2019 року в Управління Держпраці у Миколаївській області відбувся семінар на тему «Умови праці та охорона праці, дотримання законодавства про працю та зайнятість в закладах та установах охорони здоров’я».

Звертаючись до осіб, відповідальних за охорону праці, голів профспілок закладів охорони здоров’я міста Миколаєва перший заступник начальника Управління Яна Скуратовська відзначила головну мету,  яку переслідує Державна служба України з питань праці під час  реалізації державної політики в дотриманні трудових прав працівників. Зокрема, забезпечення поліпшення умов праці шляхом впровадження новітнього обладнання, застосування сучасних технологій, попередження та раннє виявлення профзахворювань, дотримання  держаних  гарантій в оплаті праці та соціальному забезпеченні працівників.

Присутнім повідомили про стан  виробничого травматизму за попередні роки в соціально-культурній сфері, навели приклади причин та обставин настання нещасних випадків, які трапилися  в закладах охорони здоров’я.

Людмила Артеменко, головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС  Управління, загострила увагу учасників семінару на вимогах нормативно-правових актах з питань охорони праці, які набрали чинність у 2019 році, в тому числі й на Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019  № 337.

Представники закладів охорони здоров’я  спільно з інспектором праці Управління Наталією Молочко розібрали ситуації щодо надання та своєчасної оплати відпусток, з’ясували різницю  між поняттями суміщення та сумісництво, обговорили мінімальні державні гарантії в оплаті праці та гарантії працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації.

Особливістю закладів охорони здоров’я є те, що їх працівники  виступають з боку лікарів, які проводять медичні огляди, та з боку осіб щодо яких передбачено  проходження  періодичних профілактичних  медоглядів.

Розглядаючи першу ситуацію, Юлія Пономарьова, головний державний інспектор відділу з питань гігієни праці Управління, зауважила, що заклади охорони здоров’я мають право проводити періодичні медичні огляди лише на підставі поіменних списків суб’єктів господарювання, узгоджених в Управлінні Держпраці. За інших обставин їх дії є безпідставними. Щодо другої ситуації, то з метою організації проведення періодичного медичного огляду власних  працівників медзаклад має, по-перше, звернутися до Управління Держпраці у Миколаївській області  з заявою про визначення категорій працівників, які підлягають проходженню періодичного медичного огляду, по–друге, протягом місяця скласти поіменні списки працівників (з урахуванням дії шкідливих виробничих факторів на конкретних робочих місцях), які також необхідно узгодити з Держпраці. Останнім кроком стане  складання  Заключного акту за результатами періодичного медичного огляду працівників.

Після перерви учасники семінару долучилися до обговорення останнього,  проте найочікуваного  питання – розгляду порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці. Зокрема, було обговорено вимоги, які застосовуються до матеріалів атестації робочих місць, визначено підстави щодо надання пільг та компенсацій за результатами проведеної  атестації робочих місць за умовами праці.

Людмила Радченко, начальник відділу з питань експертизи праці Управління, пояснила, яким чином варто визначати необхідність проведення атестації на конкретному робочому місці та яких критеріїв варто дотримуватися під час вибору лабораторії для проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу.