Досвід невдалого працевлаштування за кордон та рекомендації Управління Держпраці щодо оформлення трудових відносин з роботодавцем з іншої країни без ризиків
27 липня 2021Господарська діяльність з посередництва у працевлаштуванні за кордоном в Україні здійснюється на умовах ліцензування. На сайті Міністерства економіки України в загальному доступі міститься створений на 01 липня 2021 року Перелік прийнятих рішень у сфері ліцензування господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном та повідомлень ліцензіатів про зміни. Відсутність інформації про суб’єкта господарювання в цьому переліку свідчить, що останній не має ліцензії на посередництво у працевлаштуванні за кордоном.
Проте не всі громадяни, коли розв’язують питання щодо роботи за кордоном, пересвідчуються у правомірності діяльності суб’єкта господарювання, до якого вони звернулися. Тим самим, люди відають власні кошти за послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном у руки шахраїв. Інформація про такі випадки надходить до Управління Держпраці у Миколаївській області щороку. Боротися з шахраями вкрай складно.
Зважаючи на зазначене, Управління Держпраці у Миколаївській області в черговий раз звертає увагу громадян на необхідність перевірки інформації про суб’єкта господарювання, який надає інформаційно-консалтингові послуги та сприяє у працевлаштуванні за кордоном.
Повідомляємо, що господарська діяльність з посередництва у працевлаштуванні за кордоном – це послуга, яка надається суб’єктами господарювання (далі – ліцензіат) в межах укладених з іноземним суб’єктом (іноземними суб’єктами) господарювання зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном з метою сприяння укладенню трудового договору (контракту наймання) відповідно до заявок іноземного роботодавця щодо вільних робочих місць (вакансій), включаючи надання інформаційно-консультаційних послуг щодо можливостей працевлаштування, найменування та місцезнаходження роботодавця, інформації про умови праці. Інформація про умови праці – це відомості про умови праці (в тому числі щодо забезпечення належних, безпечних і здорових умов праці), оплату праці (в тому числі щодо розміру гарантованої заробітної плати), відрахування із заробітної плати, тривалість робочого часу та часу відпочинку, строк дії трудового договору (контракту) та умови його розірвання, надання соціальної та медичної допомоги, здійснення соціального страхування, відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю внаслідок нещасного випадку на виробництві або тимчасової непрацездатності, репатріацію трудового мігранта.
Клієнт ліцензіата – це громадянин України, іноземець або особа без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України та уклали з ліцензіатом договір про надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном і користуються його послугами.
Організаційні вимоги щодо провадження ліцензіатом господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1060 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном».
Тож, перед укладанням договору щодо працевлаштування за кордоном та здійснення попередньої оплати за ним пропонуємо скористатися порадами Держпраці та перевіряти інформацію про суб’єкта господарювання, яким пообіцяв Вас працевлаштувати.
З метою зменшення кількості ошуканих громадян Управління Держпраці скеровує до правоохоронних органів інформацію, що стала відома в рамках діяльності, про осіб, які неправомірно здійснюють господарську діяльність, та укладають з громадянами неправомірні правочини, пов’язані з такою діяльністю.