Управління Держпраці у Миколаївській області надає роз’яснення щодо безпеки для працівників, які виконують весняно-польові роботи, організації та проведення обов’язкових медичних оглядів в умовах воєнного стану
07 квітня 2022Заступник начальника відділу з питань гігієни праці Юлія Пономарьова роз’яснила в радіоефірі, що необхідною умовою успішного проведення комплексу весняно-польових робіт, збереження життя та здоров’я працівників є створення керівниками сільськогосподарських підприємств безпечних умов праці для працівників та суворе дотримання працівниками трудової й виробничої дисципліни, правил охорони праці, гігієни праці.
Незважаючи на складність ситуації із кадровим забезпеченням, діє заборона застосування праці осіб молодше 18 років на важких роботах та на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці. Але, у період дії воєнного стану дозволяється застосування праці жінок (крім вагітних жінок і жінок, які мають дитину, віком до 1 року) за їхньою згодою на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці.
Зазначила, що працівники, які виконують весняно-польові роботи, мають проходити обов’язковий медичний огляд. Мета цього огляду – це визначення стану здоров’я працівника, реєстрація показників здоров’я та можливості виконання без погіршення стану здоров’я професійних обов’язків в умовах дії конкретних шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу; не допустити працівників до роботи, яка протипоказана їм за станом здоров’я та може привести до нещасного випадку (враховуючи смертельні наслідки). Тож, здоров’я та життя працівників – це головна цінність роботодавців. І весняно-польові роботи можуть виконувати всі, кому не заборонено законодавством.
До робіт, із небезпечними умовами праці відносяться роботи із використанням ядохімікатів і пестицидів, добрив; роботи в теплицях (де робота здійснюється в умовах підвищеної температури повітря, тобто під дією нагріваючого мікроклімату); роботи фізичні в полі (перебування тривалий час на відкритій території в поєднанні із виконанням фізичної роботи); підсобні роботи (підіймання, переміщення вантажу, пересипання, розвантаження); роботи на сільсько-господарській техніці (це мащиністи-трактористи, водії інших тракторних машин).
Але і всі інші роботи можуть бути із наявністю шкідливих факторів, про це роботодавці дізнаються під час оцінки умов праці на своєму підприємстві та ознайомлюють із тим працівників. І перші заходи запобігання впливу негативного виробничого фактору на працівника, є обов’язковий медичний огляд.
Ось, наприклад, працівники, які працюють із добривами та ядохімікатами, обов’язково мають бути оглянутими лікарем-дерматологом та ЛОРом, в залежності від видів добрив встановлюється кратність медогляду (при використанні фосфорних добрив – медогляд має бути щорічний, при використанні азотних добрив (нітрату амонію, аміачної селітри) – медогляд проходить 1 раз на 2 роки). Протипоказаннями до роботи в обох випадках являються наявність у людини хронічних рецидивних захворювань шкіри, захворювань бронхолегеневої системи та алергічні захворювання.
Для працівників, які працюють в теплицях, важливим фактором є нагріваючий мікроклімат. І перед виконанням таких робіт працівники мають бути обов’язково оглянуті невропатологом, дерматологом та за показаннями офтальмологом, 1 раз протягом першого року роботи, потім 1 раз на 2 роки. Протипоказаннями є також хронічні рецидивні захворювання шкіри, виражена вегетативно-судинна дистонія, гіпертонічна хвороба на будь-якій стадії, алергічні захворювання.
В усіх випадках проходження медогляду працівників «шкідливих» робіт в складі комісії має бути обов’язково лікарі, які мають відповідну підготовку із профпатології. Бо висновок комісії – є головним документом про стан здоров’я працівника для роботодавця.
Під час виступу, слухачам зазначено, що змін в організації та проведенні медичних оглядів наразі немає. Діє єдиний підхід до організації медичних оглядів працівників певних категорій, визначений Порядком проведення медоглядів № 246, затвердженого наказом МОЗ України від 21.02.2007.
З повним змістом роз’яснення, можна ознайомитись у відео.