Працівникам бібліотек Одеси розповіли про ризики нещасних випадків в опалювальний сезон

18 січня 2023

З метою забезпечення зниження рівня виробничого травматизму головний державний інспектор Південного Міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Анастасія Лисенко відвідала комунальні установи: „Одеська національна наукова бібліотека”, “Одеська обласна универсальна наукова бібліотека імені М.С.Грушевського”, “Одеська обласна бібліотека для дітей ім. В. Катаєва”. На зазначених підприємствах сфери культури та науки працює понад 350 осіб.

Метою зустрічей було інформування про ризики нещасних випадків в процесі трудової діяльності, у тому числі в опалювальний сезон при експлуатації електроустановок, а також ризики і наслідки використання дизель-генераторів під час відсутності світла.

Фахівець ПМУ Держпраці роз’яснила учасникам зустрічей, що, згідно із Правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів, керівник підприємства, установи та організації, незалежно від форми власності, виду діяльності зобов’язаний забезпечити утримання,   експлуатацію і обслуговування електроустановок:

– призначити  відповідального  за  справний  стан  і безпечну експлуатацію  електрогосподарства  з числа інженерно-технічних працівників,   які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань  у   встановленому   порядку;

– забезпечити     достатню     кількість     електротехнічних працівників;

– затвердити посадові інструкції і інструкції з охорони праці;

– встановити такий порядок, щоб працівники, на яких покладено обов’язки з  обслуговування   електроустановок,  вели  ретельні спостереження за дорученим їм обладнанням і  мережами  —  оглядом, перевіркою дії, випробуванням і вимірюванням;

– забезпечити  перевірку знань працівників у встановлені строки   згідно  з  вимогами  цих  Правил;

– забезпечити проведення протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань  та  вимірювань електроустановок;

– забезпечити проведення технічного огляду електроустановок тощо.

Фахівці  служб  охорони праці зобов’язані контролювати безпечну експлуатацію електроустановок і повинні мати групу  IV  з електробезпеки.

Працівники,  які   обслуговують    електроустановки, повинні проходити первинний (під час прийняття на роботу) та періодичний (протягом трудової   діяльності) медичний  огляд.

Досвідчений фахівець ПМУ Держпраці повідомила, що заклади культури та науки мають стаціонарні генератори, а також очікують від міської влади забезпечення дизельними генераторами.

—Південне Міжрегіональне управління Держпраці вже неодноразово надавало роз’яснення щодо експлуатації генераторів, — сказала головний державний інспектор А. Лисенко. — Проте вважаю, що буде не зайвим нагадати ще раз, як потрібно використовувати це обладнання підвищеної небезпеки.

Під час зимового періоду за відсутності світла активно використовують генератори як джерела резервного електропостачання. Проте, підкреслила інспектор, не завжди дотримуються правил їх використання. І найважливіше – ігнорують головне правило: генератор – лише для відкритого повітря! Адже під час його роботи виділяється чадний газ, що може призвести до отруєння і навіть летального випадку.

Генератор необхідно розміщувати ззовні будівлі (бажано під навісом) або в окремому технічному просторому приміщенні з працюючою вентиляцією і можливістю провітрювання.

Відстань від генератора до суміжних об’єктів (будівель, стін з вікнами, автомобілів тощо) має складати мінімум 6 метрів. Допускається встановлення електрогенератора біля суцільних негорючих стін (без вікон) на відстані не менше 1 метра.

Слід перевірити технічні характеристики, специфікацію і потужність цієї моделі генератора й перед підключенням одягнути сухий захисний одяг (гумові рукавички, взуття на гумовій підошві, бажано – засоби захисту органів зору та слуху).

У процесі варто використовувати подовжувачі й кабелі високої якості, без пошкоджень і порізів. На вилках електроприладів має бути заземлюючий контакт.

Перед пуском генератора необхідно перевірити стан електропроводки та усунути пошкодження. Також необхідно усунути перекручування дротів, контакт із гарячими поверхнями, наявність корозії на контактах.

Електричні елементи генератора слід заземлити.

Уникайте контакту силових контурів генератора з водою й іншими предметами.

У разі загорання генератора кожний громадянин зобов’язаний знеструмити електрогенератор.

Більше інформації за посиланнями

https://dsp.gov.ua/trudovi-vidnosyny-pid-chas-voiennoho-stanu-v-ukraini-shcho-zminylosia/

https://pratsia.in.ua/

Прес-служба
Південного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці