Безпека робіт у замкнутому просторі — про це говорили під час онлайн-семінару фахівці ПМУ Держпраці

19 січня 2023

Щороку в Україні відбуваються важкі нещасні випадки, у тому числі і зі смертельними наслідками, через те, що працівники входять у замкнений простір без проведення необхідної попередньої перевірки або без відповідного захисного та рятувального обладнання. Досить часто спроби порятунку призводять до трагедій, коли гинуть і працівник, і погано екіпірований рятувальник. Наочним прикладом замкнутого простору може служити закрита ємність з вузьким отвором для проходу. До категорії таких просторів можна віднести також відкриті люки та оглядові колодязі, каналізаційні колектори, траншеї, трубопроводи, повітроводи, закриті підвали та інші місця з недостатньою вентиляцією.

Безпека виконання робіт в замкнутому просторі — серйозна проблема. Тому головний державний  інспектор ПМУ Держпраці Світлана Малярчук провела онлайн семінар за темою: “Безпечне виконання робіт в колодязях, камерах, колекторах, замкнутому просторі” з підприємствами, які виконують зазначені роботи: ТОВ «Інфокс» філія «Інфоксводоканал», КП ТМ «Южтеплокомуненерго», КП «Южводоканал», КП «Теплопостачання міста Одеси», КП «Чорноморськтеплоенерго», КП «Чорноморськводоканал» та ін.

Досвідчений фахівець Південного міжрегіонального управління Держпраці роз’яснила присутнім вимоги законодавства щодо зазначених робіт:

Загалом, на працівника, який працює у спорудах замкненого простору, можлива дія таких небезпечних і шкідливих виробничих чинників:

– підвищена запиленість і загазованість робочої зони;

– наявність пожежо- і вибухонебезпечних речовин у повітрі робочої зони;

– дія (падіння) предметів та інструменту з висоти;

– падіння робітників при відкриванні (закриванні) кришок люків і при спуску (підйомі) у споруду;

– наїзд транспортних засобів при роботах на проїжджій частині;

– несприятливий температурний режим, підвищена вологість повітря;

– недостатня освітленість робочої зони;

-затоплення водою внаслідок механічного ушкодження чи аварії діючих підземних комунікацій або впливу потоку води при значних атмосферних опадах;

– епідемічна небезпека та інша небезпека, пов’язана з контактом працівника з середовищем замкненого простору.

За статистикою, більшість загиблих в замкнутих просторах —це ті, хто кинувся рятувати своїх товаришів. Щорічно в Україні при подібних нещасних випадках гине декілька десятків працівників. Здебільшого цьому сприяє недотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці, а саме:

  • виконання робіт без оформлення нарядів-допусків;
  • незабезпечення працівників засобами колективного та індивідуального захисту або невикористання їх працівниками під час виконання робіт підвищеної небезпеки;
  • незабезпечення працівників засобами контролю повітряного середовища;
  • низький рівень виробничої дисципліни, культури виробництва, безвідповідальність посадових осіб та безпечність виконавців робіт підвищеної небезпеки тощо.

Більшості таких нещасних випадків можна було запобігти, якби керівники робіт та працівники пройшли відповідну підготовку, та діяла система допусків до роботи.

Представник ПМУ Держпраці підкреслила, що роботи у замкнутому просторі, в тому числі колодязях, люках та відстійниках, мають проводитись виключно кваліфікованим персоналом, який забезпечений всіма необхідним засобами індивідуального захисту.

Під час семінару були розглянуті і обговорені організаційні та технічні заходи, які необхідно проводити для безпечного виконання робіт у замкненому просторі, дії працівників під час виконання робіт та в аварійних ситуаціях, вимоги до застосування засобів індивідуального та колективного захисту, інструменту та освітлювальних приладів.

Більше інформації за посиланнями

https://dsp.gov.ua/trudovi-vidnosyny-pid-chas-voiennoho-stanu-v-ukraini-shcho-zminylosia/

https://pratsia.in.ua/

Прес-служба
Південного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці