Питання безпеки праці при експлуатації альтернативних, резервних джерел електроживлення

31 січня 2023

Ворог системно  пошкоджує енергетичні об’єкти інфраструктури по всій території України. Для виконання безпосередньо своєї виробничої діяльності на підприємствах і різних установах, в якості альтернативного джерела енергії, використовуються генераторні установки, які надаються різними благодійними фондами, у тому числі й міжнародними при підтримці уряду України. Загалом виділяють такі типи генераторів: бензинові, дизельні, газові, комбіновані (газ + бензин), інверторні генератори.

Перед початком експлуатації таких пристроїв обов’язково слід приділяти увагу питанням щодо їх відповідності вимогам нормативно-правових актів з охорони праці, питанням проведення навчань та перевірки знань, допуску до роботи відповідного персоналу тощо.

І саме з метою роз’яснення основних правил експлуатації та безпеки користування цими приладами, Головний державний інспектор відділу з питань безпеки праці ПМУ Держпраці Юрій Лодатко протягом січня 2023 року проводив ряд інформаційно-роз’яснювальних заходів з працівниками підприємств м Миколаєва щодо безпечного використання і безпечної експлуатації альтернативних, резервних джерел електроживлення. Робота була проведена на підприємствах критичної інфраструктури та медичних закладів.

Зокрема, фахівець відвідав ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», АТ «Миколаївобленерго», КНП «Миколаївська обласна дитяча лікарня», КНП «Миколаївський обласний центр екстреної допомоги та медицини катастроф», КНП «Миколаївський обласний центр онкології», КНП «МОЦЛІХ» МОР, КНП ММР «Міська лікарня № 3», КНП ММР «ЦПМСД № 4».

Під час проведення превентивних заходів із працівниками підприємств були розглянуті та наочно розібрані наступні питання:

Техніка безпеки при роботі з генераторами. 

Вимагає працювати у сухому, бажано бавовняному одязі. Волосся потрібно закрити головним убором, що не обмежує огляд. Одяг повинен бути повністю застебнутий. Руки необхідно захищати рукавичками з діелектричного матеріалу (гумовими). Не допускати тривалого контакту палива та інших рідин генератора зі шкірою. Усі роботи обов’язково проводяться у добре провітрюваному приміщенні зі справною вентиляцією або на відкритому повітрі.

Розміщення, встановлення генераторних установок.   

Генератори розміщуються суворо на відкритому повітрі або в просторому приміщенні з працюючою вентиляцією і можливістю провітрювання, так як при роботі виділяється чадний газ. Витримувати обов’язково безпечну відстань до стін та іншого обладнання. Техніка безпеки при роботі з генераторами забороняє перебувати поруч будь-яким стороннім особам або тваринам. Про це треба подбати при розміщенні генератора на відкритому повітрі. Забороняється ставити генератор у вибухонебезпечному середовищі, відкривати кришку бензобаку при включеному двигуні. Будь-яке пошкодження електричних кабелів повинно бути ліквідовано негайно (замінити пошкоджену ділянку або ізолювати її); не торкатися оголених дротів і стежити за силовими кабелями генератора. Вологе середовище небезпечне для двигуна. Бензиновий генератор заборонено вмикати в умовах підвищеної вологості, під час дощу або снігу.

Підключення до електромережі. 

Фахівець Держпраці зазначає, що підключення обладнання до електричної мережі повинен виконувати кваліфікований електротехнічний робітник, що має відповідні навички та досвід. При підключенні генераторних установок слід дотримуватися відповідної інструкції з підключення та експлуатації генератора, а саме:

  1. перевірити технічні характеристики, специфікацію та потужність даної моделі генератору. Підключення має проводитися у добре провітрюваному приміщенні або на відкритому повітрі;
  2. перевірити рівень вологості, прибрати вогненебезпечні речовини і матеріали, які легко спалахують; перевірити рівень мастила в двигуні;
  3. переконатись, що електричні елементи заземлені;
  4. не допускати контакту силових контурів з водою. При підключенні електричних приладів використовувати подовжувачі й кабелі високої якості, без пошкоджень і порізів. На вилках електроприладів повинен бути заземлюючий контакт. Забороняється об’єднувати генератори у ланцюг! Забороняється підключати бензогенератори до електричної розетки! Запуск генератору можливий за допомогою електричного або ручного стартеру, в залежності від моделі. Дотримуватись порядку підключення споживачів. Перед початком експлуатації генератора рекомендується подбати про запас мастила та запасних деталей.

Зберігання установок.   

Якщо бензогенератор необхідно зберігати довше трьох місяців, необхідно вжити заходів для безпечної консервації. Бензин з баку повинен бути повністю злитий, бак осушений. Масло рекомендується повністю замінити. Впускні і випускні клапани необхідно закрити. Генератор повинен зберігатися в сухому, провітрюваному чистому місці.

Зокрема, присутнім наголосили, що дотримання техніки безпеки при роботі та експлуатації генераторів, а також правил зберігання та обслуговування не тільки збереже двигун, але і вбереже здоров’я працівників.

Технічне обслуговування і заправка.

Під час заправки двигуна забороняється палити. Поруч з генератором не повинно бути джерел відкритого вогню або іскор. Забороняється відкривати кришку баку при працюючому генераторі. Для заправки вимкніть двигун і дочекайтеся його охолодження – зазвичай для цього достатньо п’яти хвилин. Не нахиляйте генератор! Під час заправки обладнання повинно бути встановлено на рівному надійному майданчику. Якщо використовується бензогенератор, то слід звертати увагу на якість бензину.

Держпраці, зазначає, що не рекомендується зберігати бензин довше шести місяців, оскільки в цьому випадку генератор буде працювати з підвищеним утворенням диму, а в двигуні може осідати кіптява.

Також  важливо регулярно перевіряти рівень мастила у двигуні. Недостатня змазка може призвести до виходу двигуна з ладу, передчасного зносу і поломок.

Важливо регулярно виміряти рівень оксиду вуглецю, який виробляє вихлопна система бензогенератору та регулярно проводити чистку, обслуговування і за необхідності заміну повітряних фільтрів, паливних фільтрів і свічок запалювання.

Інспектор праці наголосив, що існує небезпека випадкового вмикання двигуна, тому перед ремонтом або під час заправки свічку запалювання рекомендується відключати, для цього потрібно від’єднати провід свічки запалювання.

Техніка безпеки під час використання генератора в побутових цілях

Через постійні відключення світла українці почали запасатися альтернативними джерелами енергії і для своїх осель.  В Україні користування генераторами під час відключень живлення вже спричинило кілька трагічних випадків. Причиною є  встановлення приладу в приміщенні.

Вже шестеро людей на Київщині та Одещині загинули від чадного газу генераторів, які були встановленні в приміщенні, а вінничанин отримав опіки від генератора, який загорівся.

Фахівці зазначають, що бензинові генератори найбільш відомі та доволі популярні в побутовому використанні. І щоб не потрапити у трагічну ситуацію під час їх використання, Держпраці надає низку рекомендацій для побутових користувачів.

Під час вибору генератора у будинок чи квартиру варто звернути увагу на:

  • потужність – розрахуйте сумарну потужність (Вт) вашого квартирного обладнання, від цього відштовхуйтесь під час вибору генератора: чим вища потужність, тим довше може працювати генератор;
  • час автономної роботи – звертайте увагу, скільки часу генератор може забезпечувати ваші електронні прилади у квартирі;
  • кількість і тип розеток або портів для підключення приладів до генератора;
  • принцип роботи та тип палива; фазність – генератори бувають одно- і трифазними або комбінованими;
  • режим шуму – чим менший, тим краще;
  • додаткові функції: автоматичний регулятор напруги, датчик рівня палива, лічильник мотогодин, вольтметр, дисплей тощо.

Портативна електростанція або бензиновий генератор — розумне і відносно економічне рішення в умовах, коли навантаження на основне джерело електропостачання чи завелике, чи це джерело відсутнє в принципі. Портативні електростанції є джерелом підвищеної небезпеки, тому дотримання правил безпеки при роботі з ними суворо обов’язкове. Це не тільки захищає людей, які працюють з бензогенератором, але і дозволяє продовжити термін роботи самого апарату.

Переваги бензинових генераторів для дому: невеликий рівень шуму, невисока вартість, за низьких температур запустити бензиновий генератор легше, аніж дизельний.

Недоліки бензинового генератора: нездатність працювати довгий час без перерви, через високу вартість бензину кожен кіловат виходить відносно дорого.

Хорошою альтернативою є дизельні генератори. Існують мобільні, з повітряним охолодженням, і стаціонарні, які потребують рідинного охолодження. Дизельні генераторні установки є складними електромеханічними пристроями, які здатні виробляти енергію, необхідну для живлення різних споживачів. Їх дуже часто використовують в якості автономного або резервного електропостачання. Застосовуються вони і в побуті, і в промисловості. Водночас дуже важливо під час роботи з подібними установками дотримуватися необхідних правил техніки безпеки. Для кожної конкретної моделі виробник обов’язково вказує всі необхідні захисні заходи, яких слід дотримуватися при роботі з ним.

Категорично заборонено самостійно вносити будь-які зміни в

конструкцію пристрою. Також потрібно не забувати і про те, що заходи безпеки також стосуються і дбайливого ставлення до навколишнього середовища, а саме дотримання встановлених норм утилізації відпрацьованого мастила і дизельного палива. Основними перевагами  дизельного генератора є те, що двигун добре переносить великі навантаження, може працювати довгий час без перерви і економічно менш затратний. Як недоліки його, це високий рівень шуму,громіздкість, висока ціна.

Ніколи не буде зайвим нагадати, що лише дотримання вимог охорони праці допоможе зберегти життя та здоров’я людини як на виробництві, так і в побуті.

Бережіть себе та використовуйте альтернативні джерела електроживлення безпечно!