Про „шахрайські” схеми та переваги задекларованої праці розповіли вимушено переміщеним особам Одеського району області
24 березня 2023Головні державні інспектори Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Тетяна Довгань та Олександр Матвієнко провели робочу зустріч з вимушено переміщеними особами в Усатівській сільській раді Одеського району Одеської області.
Мова йшла про недопущення потрапляння громадян в «рабські» умови праці та переваги задекларованої праці.
Під час проведення заходу фахівці ПМУ Держпраці поінформували вимушено переміщених осіб про основні схеми, які використовують шахраї у своїй діяльності.
Найчастіше роботодавець не відповідає на ряд питань наступного змісту:
– про назву або ім’я роботодавця та його реквізити (яке це має значення);
– вимагають віддати паспорт або інші документи (це треба для одержання дозволу, оформлення договору і т.д.);
– вимагають плату за працевлаштування (я маю компенсувати свої видатки на ваше працевлаштування і маю бути впевнений/ впевнена, що ви не передумаєте);
– не надають інформації, яку роботу треба виконувати, лише посилаються (яка різниця, ваша кваліфікація не має значення, розберетеся тощо);
– пропонують явно завищену заробітну плату (це ексклюзивна пропозиція, тільки для вас, бо я відчуваю до вас симпатію і т.д.) тощо.
Представники Держпраці наголосили на тому, щоб ні в якому разі не зважати на подібні пропозиції, це може призвести до трагедій.
Неабияка увага нині зосереджена на перевагах офіційного працевлаштування найманих працівників.
Посадовці роз’яснили, що при виконанні функціональних обов’язків без офіційного укладання трудового договору найманий працівник позбавлений страхового стажу та безпечних умов праці, зокрема:
- не має трудових прав, позбавлений гідних умов праці;
- не має можливості захистити свої права у разі конфлікту з роботодавцем і відмові в оплаті праці чи інших виплатах;
- позбавлений гідних соціальних гарантій (оплачувана відпустка, страхові виплати у разі хвороби, безробіття);
- не має страхування від нещасного випадку на виробництві.
Інспектори ПМУ Держпраці звернули увагу на права осіб з інвалідністю, наголосили на недопущенні дискримінації і мобінгу на робочих місцях та забезпеченні рівних прав і можливостей жінок та чоловіків у трудових відносинах.
Додатково фахівці Південного міжрегіонального управління повідомили про можливість оперативно отримувати консультації Держпраці з найактуальніших питань в рамках дії сервісу «Інтерактивний інспектор», а саме: зазначено про можливість отримувати відповіді на свої питання у зручний спосіб, зокрема, електронною поштою, на месенджер (Viber, WhatsApp, Telegram) або телефоном.
Більше інформації за посиланнями
https://dsp.gov.ua/trudovi-vidnosyny-pid-chas-voiennoho-stanu-v-ukraini-shcho-zminylosia/
Прес-служба
Південного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці