Проведено інформаційну зустріч з внутрішньо переміщеними особами в напрямку недопущення потрапляння громадян в «рабські» умови праці та переваги задекларованої праці в Управлінні з соціальних питань Дачненської сільської ради

13 квітня 2023

Превентивний захід був проведений  головними  державними інспекторами   відділу з питань праці  Управління інспекційної діяльності в Одеській  області Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці  Довгань Тетяною та Матвієнко Олександром   у гуманітарному штабі за участю  волонтерів  громадської організації  «Карітас Одеса».

В ході проведення даного заходу фахівці  Південного міжрегіонального  управління проінформували внутрішньо переміщених осіб  про основні  схеми, які використовують шахраї  у своїй діяльності.

Особливу увагу  фахівці  Міжрегіонального управління  звернули  увагу на  те, що  у період пошуку роботи громадяни  найбільш вразливі та довірливі, через що можна витратити дорогоцінний час даремно та натрапити на недобросовісного роботодавця.

Слід  бути насторожі,  якщо у своєму оголошенні роботодавець «туманно» викладає інформацію, зокрема:

  • В оголошенні йдеться про обмежену кількість вакантних місць.
  • Обіцянки неправдоподібні до високого окладу.
  • Вказуються низькі та розмиті вимоги до претендентів: цілеспрямованість, порядність, без досвіду роботи.
  • В оголошенні немає повноцінної контактної інформації.
  • Контактні номери телефону мають код 070 або 090. Це шахрайські номери телефонів.

У заяві  про  вакансію має міститися  повна назва компанії, сфера діяльності, назва посади, чіткі вимоги до кандидата, його обов’язки, умови роботи, вказана адекватна заробітна плата та повна контактна  інформація.

При  особистій  зустрічі, розмови за  телефоном або  спілкуванні електронною поштою з  потенційним  роботодавцем  слід бути насторожі, якщо:

  • Представник компанії не озвучує її назву, обмежуючись лише шаблонними виразами типу «велика», «динамічна», «швидка». Або ж дається вигадана назва.
  • Не вказується сфера діяльності компанії.
  • Сфера діяльності компанії дивна чи незвичайна. Наприклад, поширення інформації про послуги, виробництво та збут косметики чи товарів народного споживання, налагодження контактів тощо.
  • Представник компанії туманно вказує на Вашу майбутню посаду.
  • Представник готовий розповісти про посадові обов’язки лише на співбесіді, а не по телефону.
  • роботодавець ухилення від питання про розмір заробітної плати або чиниться тиск зі словами «хто ж таке обговорює при першому спілкуванні».
  • На етапі розгляду Вашої кандидатури просять надати копію паспорта, надіславши її поштою.
  • Під різними приводами просять надіслати SMS-повідомлення.

Запам’ятайте,  при  проведенні співбесіди   з роботодавцем  громадяни  мають  право  сміливо запитувати назву організації,  її адресу, сферу діяльності, інформацію про  свою посаду та обов’язки.

Не аби яка увага нині зосереджена на  подоланні  не задекларованої праці. Нормами частини 1 статті 24 Кодексу Законів про працю  України   визначено, що трудовий договір укладається, як правило в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов’язковим.

Посадовці акцентували увагу, що при виконанні функціональних обов’язків без офіційного  укладання трудового договору найманий працівник позбавлений страхового стажу та безпечних умов праці.

Додатково фахівці Південного міжрегіонального управління відповіли  на питання   присутніх, зокрема   порядок наданні відпусток, оплати праці  та інші.

Одночасно  переміщеним особам були  розповсюджені  пам’ятки з телефонами «гарячих ліній» з питань консультування мігрантів, центрів протидії торгівлею людьми.