37 років після Чорнобильської катастрофи: принципи безпеки на атомній станції

25 квітня 2023

26 квітня 1986 року сталася одна з найбільших трагедій в історії українського народу — аварія на Чорнобильській атомній електростанції. У цей день людство побачило справжню силу «мирного» атому. Здавалося б: було зруйновано один реактор, за межі енергоблоку потрапило всього 5 % радіоактивних речовин. Та навіть цього вистачило, щоб знищити та зробити непридатними для проживання десятки тисяч квадратних кілометрів території, зруйнувати життя мільйонів людей.

Пожежники, які першими прибули на місце події, не мали спеціального обладнання. Їх просто не попередили про те, що горить не будівля АЕС, а вщент зруйновано реактор. В їхні легені потрапила велика кількість радіоактивних речовин.

Радіоактивна хмара, яка утворилася після вибуху та пожежі, накрила не лише території сучасної України, але й території багатьох інших країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки.

У ліквідації наслідків аварії взяли участь близько 240 тисяч людей. Загальна кількість ліквідаторів за всі роки – понад 600 тисяч.

Від гострої променевої хвороби у перші місяці після вибуху на Чорнобильській АЕС загинула 31 людина. Радіоактивного опромінення зазнали 8,5 мільйона людей.

Як безпечно працювати на атомній станції? Чи можна убезпечити себе від променевої хвороби?

Згідно вимог законодавства з охорони праці, головне в діяльності кожного підприємства, не виключаючи атомну станцію, — забезпечення і збереження життя і здоров’я працівників. Саме на це й спрямовано роботу кожного підрозділу та розроблено систему правил щодо безпечної діяльності АС.

Експлуатуюча організація створює на АС необхідні організаційні структури для її ефективної і безпечної експлуатації,  наділяє адміністрацію
АС відповідними повноваженнями та обов’язками,  організує фізичний
захист і пожежну охорону АС, реалізує систему інженерно-технічної
підтримки  експлуатації  енергоблоків,  а  також систему аварійної
готовності і реагування.

Управління АС ґрунтується на системі управління якістю, яка розроблюється адміністрацією АС і затверджується ЕО. У документах системи якості чітко визначаються права, обов’язки кожного працівника АС за безпечну експлуатацію, у тому числі у випадку виникнення аварії.

Експлуатуюча організація повинна приділяти постійну увагу формуванню культури безпеки і удосконаленню професійного рівня посадових осіб АС (директор, головний інженер, їх заступники, начальники виробничих підрозділів). Необхідною умовою для призначення працівника на керівну посаду є відповідність його кваліфікаційним вимогам, а також позитивні результати перевірки знань із здачею кваліфікаційних іспитів у встановленому порядку.

До початку фізичного пуску АС комплектується підготовленим експлуатаційним персоналом, який пройшов перевірку знань і допущений до самостійної роботи. Персонал, який бере участь у передпускових налагоджувальних операціях, проходить перевірку знань до початку зазначених робіт.

Експлуатуюча організація розробляє та реалізує систему професійної підготовки  і підтримки кваліфікації персоналу АС. У структурі АС передбачаються навчально-тренувальні центри (НТЦ), оснащені технічними засобами  навчання, у тому числі  повномасштабними  тренажерами, необхідними для підготовки, підтримки кваліфікації та перепідготовки персоналу АС.

Персонал АС, у тому числі зайнятий обслуговуванням і ремонтом обладнання, систем та елементів АС, проходить підготовку на робочому місці і в навчально-тренувальних центрах з використанням тренажерів, перевірку знань перед допуском до самостійної роботи, а також періодичну підтримку кваліфікації відповідно до вимог норм, правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки.

НТЦ розпочинає навчання експлуатаційного персоналу не пізніше ніж за три місяці до початку передпускових налагоджувальних робіт на першому енергоблоці АС. ЕО зобов’язана отримати в установленому порядку ліцензію Держатомрегулювання на право підготовки персоналу в НТЦ.

Під час підготовки, підтримання кваліфікації і перепідготовки персоналу особлива увага приділяється відпрацюванню його дій під час аварій, отриманню практичних навичок управління РУ, енергоблоком і АС в цілому.

Підготовка персоналу здійснюється з урахуванням досвіду експлуатації, забезпечує розуміння наслідків можливих помилок персоналу для безпеки АС.

При прийнятті на роботу, а також періодично під час роботи, персонал АС проходить медичний контроль. Стан здоров’я персоналу не повинен перешкоджати виконанню покладених на нього виробничих завдань і повинен відповідати вимогам, установленим відповідними органами охорони здоров’я.

Всі працівники АС обов’язково повинні забезпечуватись спеціальним одягом, взуттям та іншими засобами індивідуального захисту. Відповідальність за це несе роботодавець.

У всіх режимах експлуатації енергоблока на блоковому щиті управління мають бути задіяні не менше двох фахівців, що мають право безпосереднього управління реакторною установкою.