Здоров’я і безпека на роботі — одна з головних тем, розглянутих на семінарі в ПП «Юженергоавтоматика» на Одещині
27 квітня 2023Головні державні інспектори управління інспекційної діяльності в Одеській області ПМУ Держпраці Ольга Волкова, Володимир Кудрєв та Євген Нефьодов провели семінар з адміністрацією та працівниками ПП «Юженергоавтоматика» на теми: «Здоров’я і безпека на роботі: недискримінація у зв’язку з ВІЛ і недопущення насильства і домагань» та «Попередження випадків прихованого травматизму».
Під час семінару інспектори праці поінформували, що наявні в суспільстві дискримінація та стигма у зв’язку з ВІЛ порушують права та гідність людей, які живуть з ВІЛ, і позбавляють їх ефективного доступу до послуг з профілактики, тестування та лікування ВІЛ-інфекції.
Інспектори розповіли, що дискримінаційна практика у зв’язку з ВІЛ в сфері праці з боку роботодавців, співробітників, клієнтів може посилювати труднощі з пошуком або збереженням роботи. В результаті люди, які живуть з ВІЛ-інфекцією, часто опиняються в неформальній економіці. Дискримінація у сфері праці у зв’язку з ВІЛ може проявлятися у відмові в укладанні або подовженні трудового договору, направленні на обов’язкове тестування на ВІЛ під час працевлаштування або переведенні на іншу роботу, проходження первинного чи періодичних медичних оглядів.
Представники ПМУ Держпраці підкреслили, що тестування на ВІЛ має бути добровільним і проводитися відповідно до вказівок, наведених у Рекомендації МОП щодо ВІЛ та СНІДу 2010 року (№200).
За результатами семінару адміністрація підприємства запровадила програму недопущення дискримінації працівників із ВІЛ/СНІД.
Додатково під час заходу інспектори Держпраці висвітлили питання щодо попередження випадків прихованого травматизму.
Так, згідно вимог статті 22 Закону України «Про охорону праці», (розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій), роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об’єднаннями профспілок.
Відповідно до положень Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, у разі отримання інформації про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) від безпосереднього керівника робіт, повідомлення від закладу охорони здоров’я, заяви потерпілого, тощо, роботодавець зобов’язаний протягом однієї доби повідомити про це відповідним підприємствам (установам, організаціям), з використанням засобів зв’язку, та не пізніше наступного робочого дня надати повідомлення на паперовому носії.
Додатково фахівці Південного міжрегіонального управління повідомили про можливість оперативно отримувати консультації Держпраці з найактуальніших питань в рамках дії сервісу «Інтерактивний інспектор», електронною поштою, на месенджер (Viber, WhatsApp, Telegram) або телефоном.