Як покращити безпеку та здоров’я на роботі та позбутись застарілих норм БЗР, які шкодять охороні праці в Україні? Про це говорили під час семінару на Миколаївщині

09 червня 2023

В рамках виконання заходів передбачених Національним планом зменшення рівня виробничого травматизму головним державним інспектором відділу з питань безпеки праці управління інспекційної діяльності у Миколаївській області Юрієм Лебедєвим проведено тренінг-нараду з керівництвом та працівниками ТОВ «МИКОЛАЇВСЬКИЙ ХЛІБЗАВОД №1».

Тема та питання для обговорення на нараді визначено як покращення безпеки та здоров’я на роботі суб’єктів господарювання на малих та середніх підприємствах.

В процесі тренінгу працівники дізналися про найсучасніші методи безпечного виконання робіт.

В ході виступу Юрій Лебедєв розповів про проект ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні», а саме: після підписання Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, Україна вживає значних зусиль для того, щоб привести чинне законодавство у відповідність до міжнародних та європейських стандартів з безпеки і здоров’я на роботі. Останнім часом ці зусилля були закріплені у затвердженій Кабінетом Міністрів України Концепції реформування системи управління охороною праці в Україні, яка створює підґрунтя для реформування та приведення у відповідність національної системи БЗР до стандартів ЄС.

Однак, високі показники нещасних випадків на роботі та профзахворювань вказують на те, що в Україні ще багато належить зробити, коли йдеться про запобігання професійним ризикам та сприянню безпеці, здоров’ю та добробуту працівників.

Підхід до безпеки та здоров’я на роботі, сфокусований на охороні (а не на запобіганні) та безпеці (замість більш комплексного підходу, що також включає здоров’я на роботі та гігієну). Згідно з цим підходом, ризики є неминучими, і увага зосереджена на відновленні та усуненні завданої шкоди замість запобігання та управління ризиками, покращення безпеки та здоров’я на роботі. Занадто деталізована, складна та застаріла нормативно-правова база з БЗР, що складається з завеликої кількості законів і норм, які часто суперечать одне одному.

Контрпродуктивні норми законодавства, наприклад: Положення щодо працівників, які працють у важких, шкідливих та небезпечних умовах, згідно з яким ці працівники мають право на вищу заробітну плату та додаткові привілеї. Це не лише заохочує працівників до роботи в таких умовах, це також знімає відповідальність з роботодавців і знижує мотивацію до створення безпечних і здорових умов праці. Норми, згідно з якими роботодавці повинні витрачати не менше 0,5% від фонду оплати праці за попередній рік на заходи для створення безпечних і здорових умов праці.

Необхідно розробити і запровадити ефективну національну політику та систему, яка забезпечить реєстрацію, повідомлення та розслідування нещасних випадків на роботі, професійних захворювань, нещасних випадків під час переміщення, небезпечних подій та інцидентів; аналізувати та публікувати такі статистичні дані.