Вимоги безпеки при використанні зрідженого вуглеводневого газу (пропан-бутану) в побуті
18 серпня 2023У населених пунктах, які не газифіковані природним газом, широко використовують зріджений вуглеводневий газ (пропан-бутан) у побуті, найчастіше – для приготування їжі на газових плитах.
Для використання газу в побуті застосовують балони для зрідженого газу — це пофарбовані в червоний колір ємності з написом білими літерами: «Пропан-бутан». Балони для тривалого користування можуть мати об’єм 27 л і 50 л. Всі вони багаторазові, тобто повторно заправляються на станціях.
Пропан-бутан — зручне у використанні екологічне паливо. Проте, при недотриманні вимог безпеки під час використання газу, може утворитися надзвичайна ситуація, яка призводить до справжньої трагедії: вибухи, пожежі, отруєння, загибель людей. Найчастіше причиною виникнення надзвичайних подій є необізнаність та безвідповідальне користування господарів систем газопостачання зрідженим вуглеводневим газом.
Окрім цього, у зв’язку з воєнним станом в м. Херсоні та Херсонській області ускладнились умови щодо використання зрідженого вуглеводневого газу (пропан-бутану) у побуті. Споживачі зрідженого газу, позбавлені змоги централізованого забезпечення зрідженим вуглеводневим газом в балонах, вимушені, порушуючи вимоги правил безпеки користування індивідуальними газовими приладами, самостійно заповнювати балони на автомобільних газозаправних станціях і пунктах. При цьому: не проводяться обов’язкові технічні огляди цих балонів, не перевіряється візуально справний стан, рівень наповнення не контролюється, а від’єднання порожніх балонів від газових приладів і приєднання до них наповнених балонів здійснюється сторонніми, як правило, ненавченими особами, не проводяться споживачам (при заміні балонів) обов’язкові інструктажі з правил безпечного користування зрідженим вуглеводневим газом (пропан-бутаном), тощо.
Впродовж останніх років внутрішньобудинкові системи газопостачання зрідженим вуглеводневим газом як в багатоквартирних, так і в приватних житлових будинках не підлягають обов’язковому безкоштовному технічному обслуговуванню і ремонту у строки, що зазначені в паспортах або інструкціях заводів-виробників газового обладнання, приладів, апаратів з урахуванням місцевих умов експлуатації. Виходячи з цього, саме квартири та приватні будинки є зоною підвищеного ризику виникнення аварійних ситуацій та нещасних випадків.
Зріджений вуглеводневий газ (пропан-бутан) має такі фізичні властивості: він безбарвний горючий газ, без запаху (при використанні в побуті в нього додають речовини – одоранти з сильним запахом для швидкого виявлення витікання), важчий за повітря, при витіканні збирається в нижніх зонах приміщень, у підвалах, не розчиняється у воді, суміш із повітрям є вибухонебезпечною.
Для вибуху газоповітряної суміші необхідне відкрите полум’я (електрична іскра, запалена цигарка, тощо).
При значних концентраціях зрідженого газу в повітрі і довготривалому вдиханні незначних концентрацій зрідженого газу можливе отруєння.
Забороняється використовувати для побутових потреб балони, які одержують суб’єкти господарювання для виробничих цілей. Балони для виробничих цілей мають білу розпізнавальну кільцеву смугу завширшки 100мм.
Наповнення та обмін балонів повинні здійснювати спеціалізовані підприємства, які мають відповідні дозволи Держпраці, через мережу газонаповнювальних станцій та газонаповнювальних пунктів; проміжних складів балонів, спеціалізованих магазинів з продажу газу, що здійснюють реалізацію газу в побутових балонах. Усі балони повинні підлягати перевірці ваговим методом на відповідність нормам наповнення.
Порожні та заповнені балони зі зрідженим газом повинні зберігатись у вертикальному положенні зі встановленою на штуцері вентиля заглушкою.
Найчастіше для газопостачання в квартирах багатоквартирних та індивідуальних житлових будинків, які належать громадянам на правах приватної власності, застосовуються індивідуальні газобалонні установки зріджених вуглеводневих газів — ІГБУ.
Влаштування газобалонних установок скрапленого вуглеводневого газу в житлових будинках допускається лише за проектною документацією, що має відповідати вимогам чинних Державних будівельних норм, Правил безпеки систем газопостачання та інших нормативних актів.
Монтаж систем газопостачання зрідженим вуглеводневим газом (пропан-бутаном) у відповідності з проектом повинні здійснювати спеціалізовані організації, які мають відповідні дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки.
При цьому розміщення ІГБУ та газових приладів не допускається:
– в приміщеннях багатоповерхових житлових будинків (вище 2-х поверхів);
– в житлових кімнатах;
– в цокольних та підвальних поверхах (підвалах);
– в санвузлах, в коридорах, в сараях, на балконах та лоджіях, тощо;
– в цокольних та підвальних поверхах (підвалах), в приміщеннях, під якими є підвали та погреби, і вхід до них здійснюється з цих приміщень
– в приміщеннях без природного освітлення.
Приєднання балона до газових приладів виконується гумотканинним рукавом, що відповідає вимогам будівельних норм і не має пошкоджень зовнішнього шару гуми. Особи, що користуються побутовими газовими приладами і балонами, зобов’язані:
– пройти на підприємствах газового господарства інструктаж з експлуатації встановлених в квартирі газових приладів та балонів;
– забезпечити збереження і утримання в чистоті газового обладнання;
– стежити за нормальною роботою газових приладів, балонів, димоходів і вентиляції;
– тримати зачиненими двері до житлових приміщень під час роботи газових приладів;
– перед вмиканням побутових газових приладів провітрити приміщення, а кватирку залишити відчиненою на весь період роботи газового приладу;
– після закінчення використання газу перекрити крани на газових приладах і перед ними, а при розміщенні балонів усередині кухонь додатково перекрити вентилі на балонах, тощо.