Гігієна праці в деталях: як дбати про своє психічне здоров’я на роботі в умовах воєнного стану
13 листопада 2023
Піклуватись про своє психічне здоров’я так само важливо, як і про фізичне. Складна ситуація на сьогодні і пов’язані з нею зміни та обмеження, перебування в тривалому (постійному) стресі підштовхують нас зайнятися не лише своїми фізичними даними, імунітетом, а й емоціями.
Стресові ситуації та травматичні новини – усе це не дається так просто для нашої психіки, тож вона вдається до захисних механізмів. Потрібно дбати про психіку, щоб ми почувались в гармонії з собою, з суспільством, з навколишнім середовищем і щоб наша діяльність приносила нам задоволення. Регулярне піклування про власний стан може наштовхнути на відкриття внутрішнього джерела сили, що допоможе пройти крізь складні часи.
Ментально здорова людина:
– розуміє свої емоційні стани і може керувати ними,
– здатна будувати стосунки з іншими,
– відкрита до навчання та розвитку,
– позитивно ставиться до себе,
– приймає незалежні рішення,
– вміє пристосовуватись до нових умов життя,
– може активно долати поточні виклики,
– отримує задоволення від життя!
Що таке здорова психіка?
Психічне здоров’я — це рівень психологічного благополуччя, який визначається не тільки відсутністю психічних захворювань, а й рядом соціально-економічних, біологічних і тих, що відносяться до навколишнього середовища факторів. Психологічні проблеми загострюються непомітно, знижуючи здатність протистояти викликам сьогодення в усіх сферах життя.
Ми всі переживаємо стрес, наслідками якого на психічному рівні можуть бути порушення концентрації уваги, пам’яті, логіки і швидкості мислення, критичного сприйняття ситуації та своїх дій. На фоні емоційного виснаження, перебуванні в постійному стресі, виникають різні проблеми зі здоров’ям, зокрема, загострення хронічних захворювань, слабкість, головні болі тощо. Станом на сьогодні збільшилася кількість тривожних та депресивних станів, психосоматичних проявів (головні болі, стрибки артеріального тиску, порушення сну тощо), виникають депресія, тривожний розлад та посттравматичний стресовий синдром.
Чому важливо дбати про психічне здоров’я?
Якщо піклуватися про психічне здоров’я, можна підвищити продуктивність та самооцінку, покращити відносини з людьми та запобігти розвитку психічних розладів. Важливо пам’ятати: чим раніше людина отримає кваліфіковану допомогу – то більшим є ймовірність того, що вона зможе впоратися зі своїм станом.
Як дбати про своє психічне здоров’я?
Як покращити і зміцнити своє психічне здоров’я, радять фахівці
Поради і рекомендації, як покращити своє психічне здоров’я і отримувати радість від життя:
1. Спілкуйтеся з іншими людьми …
2. Будьте фізично активними …
3. Продовжуйте вчитися …
4. Допомагайте іншим …
5. Уважно ставтеся до своїх думок, емоцій та поведінки …
6. Дотримуйтесь режиму дня …
7. Складіть план дій …
8. Обмежте доступ до новин.
9. Намагайтесь мінімізувати час перебування у соціальних мережах
1. Спілкуйтеся з іншими людьми.
Найвище багатство людини – це можливість спілкуватися. У спілкуванні ми пізнаємо один одного, розвиваємо свої моральні і психічні якості, розкриваємо себе. Спілкування з оточуючим середовищем починається зі слова, погляду, жесту, усмішки.
Тепле спілкування із людьми, які викликають у вас довіру (близькими друзями, родичами) створить відчуття безпеки та спокою.
Добрі відносини з оточенням важливі для вашого психічного здоров’я, адже вони допомагають розвинути почуття приналежності до групи, дають можливість поділитися позитивним досвідом з іншими та відчути емоційну підтримку.
Спілкуйтеся з друзями, сім’єю, колегами, однодумцями.
Більше спілкуйтеся з рідними, близькими та знайомими на позитивні теми. Це дозволить вам зблизитися та відволікатися від негативних новин. За можливості намагайтеся тішити себе та близьких. Обмінюйтеся думками, підтримуйте одне одного – усе це допомагає відчувати себе в тонусі та зберігати життєві сили.
На свята готуйте сюрпризи, подарунки, а також обійми тощо. Приділяйте час дітям і домашнім тваринам. Вони відчувають ваш психоемоційний стан і також можуть боятися.
2. Будьте фізично активними.
Треба дбати як про психічне, так і про фізичне здоров’я.
Що таке фізичне здоров’я?
Фізичне здоров’я – це стан організму людини, який характеризується можливостями адаптуватися до різноманітних факторів життєвого середовища, рівнем фізичного розвитку, фізичної та функціональної підготовки організму до виконання фізичних навантажень.
Фізичне здоров’я забезпечує енергію для повсякденного життя, полегшує адаптацію до навколишнього середовища (наприклад, до погодних умов), допомагає виживати в екстремальних ситуаціях. Воно підвищує наші шанси захиститися від інфекцій і уникати травм, а також швидко одужувати, якщо захворів.
Фізична активність має бути щоденною, вона відволікає від негативних думок. Регулярна фізична активність пов’язана з нижчим рівнем депресії і тривожності у всіх вікових групах, підвищенням самооцінки та гарним настроєм. Це не обов’язково має бути інтенсивне тренування – можна просто прогулятися на свіжому повітрі в колі друзів чи сім’ї. Під час прогулянки знижується рівень гормону стресу (кортизолу), і внаслідок цього ми відчуваємо піднесення та отримуємо більше задоволення від життя.
Прогулянку можна робити за півтори-дві години до сну, щоби покращити його якість та почуватися більш розслаблено.
3. Продовжуйте вчитися.
Дослідження показують, що освоєння нових навичок поліпшує психічний стан завдяки підвищенню впевненості в собі через розвиток цілеспрямованості. Уміння вчитися – це вміння розвивати свої здібності, уміння шукати способи дії в нових ситуаціях.
Навіть якщо ви відчуваєте, що у вас недостатньо часу або немає потреби вивчати щось нове, є багато різних способів додати нові знання у своє життя.
Наприклад, ви можете спробувати: готувати щось нове та корисне, удосконалити свої вміння (поліпшити навички презентації, фотографії, полагодити зламаний велосипед) або спробувати нові види діяльності (вести блог, займатися новим видом спорту, вчитися малювати).
Намагайтеся більше часу приділяти власному хобі або знайдіть його.
Зайнятись творчістю. Малюйте, ліпіть з глини, пишіть книжки. Не обов’язково робити те, що виходить у вас дуже добре. Важливо робити те, що приносить задоволення.
Читати хороші книжки. Можна художні, можна психологію – останні особливо корисні, ви краще зрозумієте свій стан і навчитесь його контролювати.
Вивчення іноземної мови. Знання іноземних мов впливає широту мислення.
В наш час, з розвитком суспільства та появою інноваційних технологій, дуже важливого значення набули іноземні мови. Якщо раніше вони були необхідні виключно для перекладачів, дипломатів та політиків, то зараз немає такої сфери людської діяльності, де б не використовувались іноземні мови.
4. Допомагайте іншим.
Всі ми знаємо, що кожен маленький жест доброти, від усмішки незнайомцю, простої участі та вміння вислухати друга, приносить радість, щастя, спокій.
Науковці виявили, що доброта й щедрість можуть допомогти поліпшити ваш психічний стан завдяки створенню позитивних емоцій та відчуття важливості.
Незначні добрі справи для інших людей або волонтерство сприяють підвищенню рівня нейромедіаторів, як-от серотонін, дофамін та ендорфін.
Коли ми робимо добрі справи, у нас збільшуються самооцінка, рівень емпатії та співчуття, покращується настрій. Це знижує артеріальний тиск і рівень кортизолу.
«Не стримуй добра потребуючому, коли в силі твоєї руки це вчинити».
5. Уважно ставтеся до своїх думок, емоцій та поведінки.
Слідкуйте за своїми емоціями та відчуттями. Нормальним для організму є відчуття страху та тривоги, тому дозволяйте собі це відчувати. Навчитись адекватно реагувати на стресові ситуації. Усвідомлення допомагає краще розуміти власні думки та емоції, тривогу чи переживання, поліпшити ставлення до життя й підхід до розв’язання проблем.
Намагайтеся дослухатися до свого тіла, бажань та процесів свого внутрішнього світу, адже це підвищує здатність планувати діяльність, позитивно ставитися до себе і, як наслідок, – мати високий рівень емпатії та самоприйняття.
Для контролю власного психоемоційного стану не забувайте, що воєнний стан, чергова тривога, повідомлення про загрозу є тимчасовими та мають завершення, тому продовжуйте жити.
6. Дотримуйтесь режиму дня
Для стабілізації нашої психіки важлива циклічність.
Дбайте про своє тіло. Вранці бажано робити помірні фізичні навантаження, впродовж дня повторювати звичні навантаження.
Включайте до щоденного переліку активностей також ті справи, які є для вас приємними і додають енергії.
На необхідність дотримання режиму дня вказують психологи, лікарі, підкреслюючи, що це важливий засіб збереження нормальної працездатності, стабілізація нашої психіки.
7. Складіть план дій
Чіткий та сталий розпорядок дня підвищує працездатність, нормалізує фізичний і психологічний стан, зміцнює здоров’я. Порушення звичного розпорядку призводить до погіршення настрою, зниженого емоційного фону.
Складіть та запишіть план дій на різні випадки впродовж дня, тижня тощо. Це дасть вам відчуття контролю та розуміння, що зможете впоратися з будь-якою ситуацією.
Завжди майте план дій на випадок оголошення повітряної тривоги, а також під час виявлення військових авіаоб’єктів.
8. Обмежте доступ до новин.
Користуйтесь лише офіційними джерелами інформації (урядові та офіційні вебсайти).
Під час війни просто необхідний контроль за думками і споживанням інформації, як би це важко не було зробити. Наш організм і психіка (наш мозок) функціонують лише разом. При тривалому перенасичені інформацією, перебуванні в постійному стресі, емоційному виснажені починає виробляти гормони стресу і організм починає руйнуватись. Бажано обмежити цілодобове читання і обговорення новин про війну, перегляд пабліків з шокуючою інформацією. Позбавте себе можливості читати інформацію, що ґрунтується на емоційному компоненті (катастрофи, вирвані із контексту факти тощо). Обмежте час доступу до новин, наприклад, двічі на день, протягом 10 хвилин.
9. Намагайтесь мінімізувати час перебування у соціальних мережах.
Заблокуйте доступ до сторінок у соцмережах, які можуть бути для вас негативними подразниками.
Витратьте час, який проводите в інтернеті, на спілкування з рідними, вивчення іноземної мови, читання.
Навчіться готувати нову страву, зробіть справи, на які не вистачало часу або які відкладали «на потім». Це допоможе вашій психіці відпочити й «очиститися» та дасть змогу більш спокійно й раціонально опрацьовувати інформацію.