Гігієна праці в деталях: попередження небезпеки на робочому місці, зумовленої дією канцерогенних речовин (факторів виробничого середовища)
19 березня 2024Пріоритетним напрямком збереження здоров’я на роботі – є оцінка ризиків та впровадження заходів запобігання негативних наслідків на здоров’я працівників в процесі їх трудової діяльності. В деяких виробництвах застосовуються хімічні речовини або виробниче обладнання, яке може створювати ризики для здоров’я працівників із канцерогенним впливом на організм.
Канцерогенними для людини речовинами (факторами) є речовини (фактори), що зумовлюють утворення у людини злоякісних та доброякісних пухлин. Небезпека конкретних речовин чи факторів залежить від рівнів та тривалості дії на людину, а також наявності супутніх чинників, спроможних модифікувати ефект їх впливу.
Згідно з рішенням експертів Міжнародної агенції з вивчення раку розроблено Гігієнічний норматив, який містить дані про канцерогенну небезпеку для людини речовин, продуктів, виробничих процесів, побутових та природних факторів, віднесених до груп канцерогенності, за винятком лікарських засобів та пестицидів. На законодавчому рівні цю норму затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 20.06.2022 № 1054 «Про затвердження Гігієнічного нормативу «Перелік речовин, продуктів, виробничих процесів, побутових та природних факторів, канцерогенних для людини», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.08.2022 за № 910/38246.
Цей Гігієнічний норматив є обов’язковим для юридичних осіб незалежно від форм власності, організаційно-правової форми та підпорядкування та фізичних осіб – підприємців, які виготовляють, реалізують чи використовують речовини, продукти, виробничі процеси, канцерогенні для людини, а також розробляють та впроваджують заходи щодо попередження їх шкідливої дії.
В першу чергу, з метою попередження небезпеки, зумовленої дією канцерогенних речовин (факторів) на працівників, необхідно вживати усіх заходів для заміни канцерогенних агентів, впливу яких працівники можуть зазнавати у ході своєї роботи, на неканцерогенні або менш шкідливі агенти; при виборі замінних агентів слід враховувати їхні канцерогенні, токсичні та інші властивості.
У тих випадках, коли повного виключення канцерогенних речовин (факторів) досягти неможливо (з технічних, економічних або інших причин), обов’язковим є встановлення їх гранично допустимих концентрацій (доз, рівнів) з урахуванням канцерогенного ефекту і забезпеченням методами кількісного визначення та організацією постійного контролю за їх вмістом у повітрі робочої зони.
Виробничі процеси, пов’язані з канцерогенними речовинами (факторами), повинні відповідати вимогам санітарних правил і норм. При цьому повинні бути забезпечені герметизація обладнання і автоматизація технологічних процесів для запобігання попаданню канцерогенів в оточення людини чи гарантії регламентованого допустимого рівня дії канцерогенного фактора.
Чисельність людей та тривалість впливу на них канцерогенних речовин (факторів) у виробничих умовах повинні бути максимально скорочені. Попередження контакту працівників з канцерогенними речовинами (факторами) досягається застосуванням безперервних безвідходних технологічних процесів з максимальним ступенем автоматизації та механізації, які забезпечують дотримання санітарних норм, шкідливих речовин та факторів.
Кожен працівник, який зазнає дії канцерогенних речовин (факторів) на виробництві, повинен отримати від роботодавця інформацію про наявність канцерогенних речовин (факторів) на його робочому місці та очікуваний ризик, а також пройти інструктаж щодо можливої дії їх та заходів з попередження шкідливого впливу. Кожен працівник, що має контакт з канцерогенними речовинами (факторами), повинен проходити обов’язкові медичні огляди у порядку, затвердженому наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 травня 2007 року № 246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 липня 2007 року за № 846/14113.
Перелік професійних захворювань, які можуть виникати внаслідок впливу канцерогенних речовин та факторів, викладено у розділі VII Переліку професійних захворювань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2000 року № 1662.
Зв’язок виникнення захворювання із впливом негативних шкідливих виробничих факторів встановлюється згідно із Порядком розслідування професійних захворювань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві».