Ковальсько-пресове обладнання: основні вимоги щодо використання у роботі

15 квітня 2024

Сьогодні в Україні на деяких підприємствах продовжують користуватись пресами та обладнанням застарілого зразку. Експлуатаційна документація (паспорти, інструкції з монтажу та експлуатації) з визначенням місць огородження небезпечних зон у таких випадках відповідно відсутні. Тому роботодавці не обтяжують себе обов’язковим застосуванням необхідних на цьому обладнанні захисних огороджень пасових передач та інших рухомих механізмів.


Роботодавці подекуди нехтують вимогами НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», а саме: допускають до роботи посадових осіб та працівників (штампувальників, налагоджувальників тощо), які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань НПАОП 28.0-1.33-13 «Правила охорони праці під час ковальсько-пресових робіт».


Саме тому фахівці Південного міжрегіонального управління Державної служби из питань праці в котре наголошують, якщо існує ризик отримання виробничого травматизму через механічний контакт працівника з рухомими деталями засобу праці, цей засіб повинен бути оснащений додатковими захисними пристроями, які обмежували б доступ до небезпечної зони або зупиняли б рухомі деталі у разі наближення людини до небезпечної зони.

Захисні пристрої повинні мати стабільну конструкцію, яка виключала б можливість їх обійти або навмисно вивести з ладу; не повинні спричиняти додаткових небезпек, мають розташовуватись на достатній відстані від небезпечної зони; не повинні, наскільки це можливо, обмежувати спостереження за робочим процесом, повинні забезпечувати доступ працівників для встановлення або заміни деталей, а також для здійснення контролю за можливості без демонтажу захисних пристроїв.