ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА про результати роботи відділу з питань праці управління інспекційної діяльності у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці за 2024 рік

 Реалізація Національного плану щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2024 рік.

Забезпечено виконання завдань визначених Планом заходів та доданих до нього графіків по Херсонській області, зокрема проведено 1486 інформаційних відвідувань роботодавців з метою інформування про ризики і наслідки незадекларованої праці. Інформаційними заходами з питань незадекларованої праці охоплено 4679 осіб. За результатами відвідувань працевлаштовано 2775 осіб.

Надано 1888 консультацій в рамках сервісу «Інтерактивний інспектор», з питань законодавства про працю.

З метою зниження рівня незадекларованої праці проведено 86 семінарів (нарад, круглих столів, зустрічей тощо).

Розміщено 154 інформаційних матеріалів, спрямованих на примноження профілактичного і стримувального ефекту у вигляді повідомлень та статей.

Забезпечено організацію спільних заходів, а саме проведено:

  • спільні заходи з управлінням Укртрансбезпеки по 10-ми перевізникам, за результатами яких роботодавцями надано повідомлення про прийняття на роботу 56 -ти працівників.
  • 29 спільних заходів з ГУ НП у Херсонській області в межах заходів протидії торгівлі людьми EMPACT 2024, за результатами яких роботодавцями легалізовано роботу 27 працівників;
  • проведено 16 онлайн – семінарів у режимі ZOOM – конференції для роботодавців Херсонщини спільно з філіями Херсонського ОЦЗ; – 1 захід спільно з УСЗН Бериславської РДА; – 1 захід спільно з КУ «ЦНСП ВОлександрівської СР»; – 1 захід спільно з КЗ «Нововоронцовським ЦНСП».

З метою поширення інформації та підвищення рівня обізнаності громадян у питаннях застосування та роз’яснення законодавства про працю підготовлено для публікації на інтернет ресурсах (веб-сайти, сторінки у Facebook і Telegram):

  • 12 матеріалів (відповіді на актуальні питання громадян) до рубрики «Запитання-відповіді»;
  • 4 матеріали про позитивні практики інспекторів праці щодо вирішення проблемних питань працівників до рубрики «Реальні історії – вирішення проблемних питань»;
  • 10 публікацій у друкованих ЗМІ (друковане видання газети «Вісті»);
  • 7 тематичних статей.

Здійснено 1 виступ на телебаченні, а також проведено 2 онлайн вебінари на сторінці Facebook.

Здійснювалися заходи спрямовані на підвищення рівня обізнаності у питаннях законодавства про працю, зокрема щодо незадекларованої праці, у студентів та учнівської молоді. До перегляду відеоролику на тему “Застосування дитячої праці та трудової експлуатації в Україні. Правові наслідки”  у 108-ми закладах освіти Херсонської області долучилися 13808 здобувачів освіти, переважно старшого шкільного віку, учні та студенти закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти.

До всесвітнього дня боротьби з дитячою працею проведено 163 інформаційних відвідування роботодавців  з питань праці неповнолітніх; проведено онлайн – семінар у режимі ZOOM – конференції для роботодавців; 1 публікація у друкованих ЗМІ; 1 тематична стаття.

З метою недопущення порушення трудових прав працівників з інвалідністю, випадків дискримінації і мобінгу на робочому місці, зокрема осіб із ВІЛ/СНІД, запровадження програм психосоціальної підтримки на робочому місці та недопущення стигматизації осіб, що живуть із ВІЛ/СНІД, забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків у трудових відносинах інформаційними заходами охоплено 1441 роботодавців та 3319 працівників. 

Організація та здійснення заходів державного нагляду (контролю) з питань додержання законодавства про працю, з урахуванням прийнятих під час дії воєнного стану нормативноправових актів.

 Протягом 2024 року відділом з питань праці управління інспекційної діяльності у Херсонській області проведено 25 заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю, з них: 11 заходів за зверненням фізичних осіб про порушення їх прав, 6 – за дорученням Прем’єр-Міністра України, 7 – з питань виконання вимог приписів, 1 перевірка ГУ ПФУ в Херсонській області.

За результатами контрольних заходів складено: 21 акт та 4 акти про неможливість проведення заходу контролю.

Роботодавцям внесено 11 приписів, з них: 10 про усунення виявлених порушень законодавства про працю та 1 припис про скасування наказу (розпорядження) роботодавця щодо призупинення дії трудового договору.

За порушення вимог законодавства про працю та невиконання законних вимог посадових осіб складено: 13 протоколів про адміністративне правопорушення, з них: 8 – за ч.1 ст.41 КУпАП, 5 – за ст. 188-6 КУпАП.

За невиконання законних вимог посадових осіб внесено 5 постанов про адміністративне правопорушення за ст. 188-6 КУпАП на суму 8500,00 грн., з них сплачено 4 постанови на суму 6800,00 грн., передано до органів ДВС 1 постанову на суму 1700 грн.

Внесено 8 постанов про накладення фінансових санкцій за ст. 265 КЗпПУ на суму 139000,00 грн., з них: сплачено в добровільному порядку (абз.14 ч.2 ст. 265 КЗпПУ) 5 постанов на суму 38750,00 грн., передано до органів ДВС – 3 постанови на суму 61500,00 грн. (стягнуто штраф у примусовому провадженні у розмірі 21300,00 грн.)

На підставі актів перевірок територіального органу ДПС, у ході яких виявлені порушення законодавства про працю, внесено: 1 постанову про накладення штрафу  за ст. 265 КЗпПУ на суму 71000,00 грн., роботодавцем сплачено в добровільному порядку (абз.14 ч.2 ст. 265 КЗпПУ) – 35500,00 грн. Також до ФОП, який є платником податку другої групи застосовано попередження.

Робота пов’язана з наданням інформаційної підтримки роботодавцям, які організовують  суспільно корисні роботи в умовах воєнного стану.

Станом на 27.12.2024 за інформацією Херсонського обласного центру зайнятості (далі – ХОЦЗ) згідно наданих копій розпоряджень (наказів) військових адміністрацій області щодо організації суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану на території Херсонської області укладено договори на організацію суспільно корисних робіт 43 замовниками із залученням до виконання суспільно корисних робіт 3430 безробітних.

Відділом з питань праці управління інспекційної діяльності у Херсонській області протягом 2024 року проводилась інформаційна підтримка роботодавців, які залучили безробітних до виконання суспільно корисних робіт шляхом направлення листів (спрямовано листи до 43 суб’єктів господарювання) та проведення інформаційних відвідувань (проведено інформаційне відвідування у 1 суб’єкта господарювання).

Реалізація інформаційної кампаній з питань протидії торгівлі людьми.

 Інформаційно – роз’яснювальну роботу про ризики потрапляння у ситуацію торгівлі людьми  проведено у 1441 роботодавців.

Здійснено виступ на телебаченні, розміщено 2 публікації у друкованому виданні (газета «Вісті»).

Проведено 74 інформаційних масових заходи в місцях видачі гуманітарної допомоги, про ризики потрапляння у ситуацію торгівлі людьми, якими охоплено 4265 вимушено переміщені особи внаслідок збройної агресії російської федерації в Україні, розповсюджено 1399 буклетів.