Аварія, пов’язана з використанням газу в побуті, сталася в житловому будинку м. Херсона
14 червня 202306.03.2023 року в приватному житловому будинку в м. Херсоні сталася аварія, пов’язана з використанням природного газу в побуті, внаслідок якої постраждали чоловік — несмертельно та жінка — смертельно.
Комісія, призначена наказом Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, провела технічне розслідування зазначеної аварії, пов’язаної з використанням газу в побуті.
Під час проведення технічного розслідування комісією було встановлено, що мешканцями будинку на початку опалювального сезону — восени 2022 року був включений в роботу і до 06.03.2023 року не виключався газовий опалювальний котел з відкритою камерою згоряння.
До того ж мешканцями будинку були щільно закриті вхідні отвори природної витяжної вентиляції у приміщенні опалювальної та в приміщенні кухні, для того, щоб, зі слів потерпілого, «тепле повітря не виходило із будівлі назовні».
Приблизно місяць тому (з дня аварії) потерпілий встановив заслінку круглого перерізу усередині димовідвідного каналу, після опалювального котла. На момент аварії рукоятка заслінки було зафіксована у вертикальному положенні, при якому заслінка перекривала на 80% внутрішній переріз димовідвідного каналу.
Комісія вважає, що ймовірно технічною причиною аварії стало те, що через нестачу чистого припливного повітря (необхідного для повного згоряння природного газу), в камері згоряння опалювального газового котла відбулось неповне згоряння природного газу, при якому утворився чадний газ.
Через те, що заслінкою був перекритий димовідвідний канал, від цього опалювального котла із відкритої камери згоряння димові гази, насичені чадним газом, потрапили до приміщення опалювальної, а через відкриті двері із приміщення опалювальної потрапили до житлових кімнат, в яких знаходились люди.
Тобто однією з причин настання аварії стала відсутність 3-кратного обміну повітря в приміщенні опалювальної, що обумовлено повністю примусово перекритим каналом витяжної вентиляції та відсутністю припливної вентиляції в приміщенні опалювальної.
Ще однією причиною аварії комісія вважає відсутність в приміщенні опалювальної сигналізатору контролю мікроконцентрацій чадного газу та контролю довибухових концентрацій природного газу, що є порушенням вимог пункту 9.49. ДБН В.2.5-20-2018 «Газопостачання» та пункту 5.3. глави 5 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».
Окрім цього, порушено вимоги паспорту заводу-виробника та інструкції з експлуатації газового опалювального котла: допущено внесення змін в конструкцію димовідвідного каналу — в цьому димовідвідному каналі вставлено заслінку.
Ймовірно по сукупності всіх зазначених факторів в житловому будинку утворилась небезпечна концентрація оксиду вуглецю (чадного газу) саме в той час, коли там знаходились потерпілі, які внаслідок цього отримали отруєння: чоловік — несмертельне та жінка — смертельне.
Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці застерігає: порушення правил безпечного користування газовими приладами, що використовують природний газ як паливо, може стати причиною аварії, отруєння чадним газом, призвести до значних матеріальних збитків та смертельних наслідків!
Особи, винні у порушенні Правил безпеки систем газопостачання та законодавства України з питань праці, несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.