Безпечна експлуатація вентиляції: на Одещині проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу
18 березня 2024Головний державний інспектор Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Ольга Атрашкова під час проведення превентивних заходів в одному з закладів освіти розглянула питання безпечної експлуатації систем вентиляції.
Інспектор повідомила, що вентиляція — це створення обміну повітря в приміщенні для видалення надлишків теплоти, вологи, шкідливих та інших речовин з метою забезпечення допустимих метеорологічних, санітарно-гігієнічних, технологічних умов повітряного середовища. Вентиляція створює умови повітряного середовища, сприятливі для здоров’я і самопочуття людини, що відповідають вимогам технологічного процесу, збереження устаткування і будівельних конструкцій будівлі, зберігання матеріалів, продуктів, книг, тощо.
Системи вентиляції мають бути пожежо- й вибухобезпечними. Прості в облаштуванні, не повинні переохолоджувати приміщення, не створювати надмірного шуму, бути надійними в експлуатації і економними. На кожну вентиляційну установку повинен бути паспорт та журнал експлуатації, з внесенням технічних характеристик вентустановки.
Природна та штучна вентиляції повинні відповідати наступним санітарно-гігієнічним вимогам: створювати в робочій зоні приміщень нормовані метеорологічні умови праці, температуру, вологість і швидкість руху повітря. Повністю усувати з приміщень шкідливі гази, пари, пил та аерозолі або розчиняти їх до гранично допустимих концентрацій. Не вносити в приміщення забруднене повітря ззовні або шляхом засмоктування забрудненого повітря з суміжних приміщень. Не створювати на робочих місцях протягів чи різкого охолодження. Бути доступними для управління та ремонту під час екплуатацїї. Не створювати під час експлуатації додаткових незручностей,
шуму, вібрацій, попадання дощу, снігу.
Представник Держпраці зазначила, що пуск, налагодження та експлуатація вентиляційних систем повинні проводитися відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів.
Чищення вентиляційних систем має виконуватись в строки, що установлені інструкціями з експлуатації. Відмітка про чищення заноситься в журнал ремонту та експлуатації системи. Інструментальну перевірку ефективності роботи вентиляційних систем необхідно проводити не менш одного разу на рік, а також після кожного їх капітального ремонту та реконструкції.