Безпека при використані електрозахисних засобів: на Одещині проведено технічну консультацію з працівниками закладів освіти

27 грудня 2023

Вибір необхідних електрозахисних засобів, засобів захисту від дії електричного поля (ЕП), а також ЗIЗ регламентується Правилами експлуатації електрозахисних засобів, які поширюються на електрозахисні засоби, що експлуатуються в електроустановках.


Саме на цьому зосередила увагу головний державний інспектор Південного міжрегіонального управління Держпраці Ольга Атрашкова під час технічної консультації з працівниками закладів освіти.


Вимоги цих Правил необхідно виконувати під час обслуговування електроустановок. Засоби захисту, що використовують в електроустановках, повинні повністю відповідати вимогам державних
Під час обслуговування електроустановок повинні застосовуватись засоби захисту від ураження електричним струмом (електрозахисні засоби), від впливу електричного поля, а також засоби індивідуального та колективного захисту.


Ізолювальні електрозахисні засоби поділяються на основні і додаткові.
До основних ізолювальних електрозахисних засобів, які повинні застосовуватись в електроустановках до 1000 В включно, відносяться: ізолювальні штанги, ізолювальні кліщі, електровимірювальні кліщі, покажчики напруги, діелектричні рукавички, інструмент з ізолювальним покриттям.


Додаткові електрозахисні засоби, які повинні застосовуватись в електроустановках до 1000 В включно, відносяться: діелектричне взуття, діелектричні килими, ізолювальні підставки, ізолювальні накладки, ізолювальні ковпаки, сигналізатори напруги, захисні огородження (щити, ширми), переносні заземлення, плакати і знаки безпеки, інші засоби захисту.


Також в електроустановках повинні застосовуватись такі ЗІЗ: – захисні каски – для захисту голови, захисні окуляри і щитки – для захисту очей і обличчя, протигази і респіратори – для захисту органів дихання, рукавиці – для захисту рук, запобіжні пояси та страхувальні канати.
У разі застосування основних ізолювальних електрозахисних засобів достатньо використовувати один додатковий засіб, крім випадків, що обумовлені Правилами.
У разі необхідності захисту працівника від напруги кроку дозволяється використовувати діелектричне взуття без застосування основних засобів захисту.


Працівників, які обслуговують електроустановки, необхідно забезпечити усіма необхідними засобами захисту, навчити правилам користування цими засобами і зобов’язати застосовувати їх для створення безпечних умов праці. Відповідальність за своєчасне забезпечення працівників і комплектування електроустановок випробуваними засобами захисту відповідно до норм комплектування, організацію належних умов зберігання, створення необхідного запасу, своєчасне проведення періодичних оглядів і випробувань, вилучення непридатних засобів і за організацію обліку їх несе власник цих засобів.


Засоби захисту необхідно розміщувати як інвентарні в приміщеннях електроустановок (в РУ, цехах електростанцій, на трансформаторних підстанціях, в розподільних пунктах тощо), або в складі інвентарного майна оперативно-виїзних бригад, бригад експлуатаційного обслуговування, пересувних високовольтних лабораторій тощо. Засоби захисту можуть також видаватись для індивідуального користування.
В підрозділах підприємств і організацій, які застосовують засоби захисту, необхідно вести “Журнал обліку та зберігання засобів захисту”.


Наявність і стан усіх засобів захисту повинні перевірятись періодичним оглядом не рідше 1 разу на 6 міс. працівником, який відповідає за їхній стан, із записом результатів огляду в журнал. Засоби захисту, що видані для індивідуального користування, також необхідно зареєструвати в журналі.


Засоби захисту, крім ізолювальних підставок, діелектричних килимів, переносних заземлень, захисних огороджень, плакатів і знаків безпеки, необхідно випробовувати згідно з нормами експлуатаційних випробувань. На засоби захисту, що пройшли випробування, необхідно проставляти штамп.


На засоби захисту, застосування яких не залежить від напруги електроустановки (діелектричні рукавички, діелектричне взуття, протигази та ін.), необхідно проставляти штамп, на якому повинен бути вказаний № та дата наступного випробування.