Детінізація трудових відносин та заробітної плати у сфері сільського господарства

19 червня 2023

Аграрна галузь специфічна і суттєво відрізняється від інших галузей виробництва. Особливості праці в сільському господарстві полягають у тому, що така праця носить сезонний характер і є ризики прихованої зайнятості найманих працівників на тимчасових роботах.

Головний державний інспектор відділу з питань праці управління інспекційної діяльності у Херсонській області Аліна Байрак провела інформаційно-роз’яснювальну роботу із працівниками та роботодавцями щодо негативних наслідків отримання заробітної плати в «конвертах», а саме зазначила, що роботодавець позбавляє свого працівника права на:

– оплату праці на рівні не нижчому ніж передбачено законодавством;

– основну та додаткову відпустки;

– дотримання встановленої законодавством норми тривалості робочого часу та інші гарантії за колективним договором;

– допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу по вагітності та пологах;

– допомогу по безробіттю;

– соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та зрештою на пенсійне забезпечення.

Одним із найпоширеніших методів мінімізації видатків роботодавців – сільгоспвиробників є оформлення працівників за угодами цивільно-правового характеру. В цьому випадку роботодавці здійснюють нарахування та сплату єдиного соціального внеску на фактично нараховані виплати, які є, як правило, значно нижчими за мінімальну заробітну плату в галузі. У зв’язку з чим фахівець роз’яснила різницю між укладанням трудового договору та договору цивільно-правового характеру та недопущенню підміни трудових відносин договорами цивільно-правового характеру.

Також під час зустрічей інспектором було роз’яснено основні зміни у законодавстві про працю, що регламентовані Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».