Ефективність тренінгу з безпеки на роботі: результати проведеного тренінгу на Миколаївщин

19 вересня 2023

Працівниками відділу з питань безпеки праці управління інспекційної діяльності в Миколаївській області проведено тренінг з питань безпеки та здоров’я на робочому місті з працівниками ТОВ “Укрнафта”. Під час заходу фахівці Держпраці говорили про ризики на робочому місці.
Трудова діяльність може нести у собі певні небезпеки. Виникає імовірність ушкодження здоров’я працівника, яка обумовлена ступенем шкідливості й небезпечності умов праці та науково-технічним станом виробництва.
Ризик – це поєднання ймовірності шкоди, завданої небезпекою, і можливою величиною цієї шкоди.

Факторами небезпеки можуть бути:
– шум;
– слизькі підлоги;
– хімічні речовини;
– вимушена робоча поза.
Приступаючи до ідентифікації небезпек на робочому місці, необхідно виявити всі небезпеки, котрі можуть призвести до нещасного випадку, передбачити тяжкість наслідків і ймовірність випадку травми, захворювання, аварії, пожежі.


Систематична ідентифікація небезпек дозволяє виявляти і своєчасно усувати їх. Джерелами небезпек можуть бути:
– технологія;
– організація праці;
– поведінка працівників;
– природні явища.


Під час заходу розглянули питання, щодо умов праці на момент дії воєнного стану. З початком повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України, тисячі працівників втратили можливість працювати у безпечних та здорових умовах, хоча цінність результатів будь-якої трудової діяльності не може бути вище цінності здоров’я та життя працівника.
Праця в умовах воєнного стану пов’язана з великою кількістю нових небезпечних чинників, що призводять до погіршення умов трудової діяльності в усіх галузях економіки.
Також фахівці Держпраці розповіли про обов’язки роботодавців згідно з Законом України «Про охорону праці».


На роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби. Працівники, які залучаються до разових робіт, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварій, стихійного лиха тощо, що не передбачені трудовим договором, повинні бути забезпечені зазначеними засобами.


Роботодавець зобов’язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору.


У разі передчасного зношення цих засобів не з вини працівника роботодавець зобов’язаний замінити їх за свій рахунок. У разі придбання працівником спецодягу, інших засобів індивідуального захисту, мийних та знешкоджувальних засобів за свої кошти роботодавець зобов’язаний компенсувати всі витрати на умовах, передбачених колективним договором.


Згідно з колективним договором роботодавець може додатково, понад встановлені норми, видавати працівникові певні засоби індивідуального захисту, якщо фактичні умови праці цього працівника вимагають їх застосування.