Гігієна праці в деталях: Засоби індивідуального захисту: загальні вимоги придбання, зберігання, використання
31 серпня 2023У нашій країні турбота про захист працівників від несприятливих факторів на робочих місцях згідно законодавства покладена на роботодавців. Вони зобов’язані за свій рахунок забезпечити працівників засобами індивідуального захисту, спеціальним одягом та спецвзуттям з метою захисту від впливу шкідливих виробничих факторів під час роботи на здоров’я та життя працівника.
На всіх підприємствах, в установах, організаціях повинні бути створені безпечні та нешкідливі умови праці. Умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, обладнання та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам нормативних актів про охорону праці.
Чинне законодавство з охорони праці передбачає, що працівники певних професій на роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням, або таких, що здійснюються у несприятливих метеорологічних умовах, повинні безоплатно (за встановленими нормами) забезпечуватися спеціальним одягом, спеціальним взуттям, іншими засобами індивідуального захисту (далі – ЗІЗ). Обов’язковість видачі спецодягу, спецвзуття та інших ЗІЗ на роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці передбачена ст.. 163 КЗпП та ст. 8 Закону України «Про охорону праці».
Отже, ЗІЗ видаються працівникам тих професій і посад (професійних назв робіт), які застосовуються у відповідних виробництвах, цехах, дільницях, а також підчас виконання певних робіт зі шкідливими та небезпечними умовами праці, а також робіт, пов’язаних із забрудненням або таких, що здійснюються у несприятливих метеорологічних умовах, і передбачені в нормативно-правових актах про охорону праці за нормами безоплатної видачі працівникам спеціального одягу, спеціального взуття та інших ЗІЗ, які встановлюють для роботодавця обов’язковий мінімум безоплатної видачі ЗІЗ з визначенням їх захисних властивостей і строків їх використання (носіння).
У тих випадках, коли працівники підприємств залучаються до разових робіт, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварій, стихійних лих тощо, не передбачених трудовим договором, вони також повинні бути забезпечені відповідними ЗІЗ.
Порядок забезпечення ЗІЗ працівників здійснюється відповідно до «Мінімальних вимог безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці» затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України № 1804 від 29 листопада 2018 року.
Працівникам, професії та посади (професійні назви робіт) яких передбачені в Нормах безоплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших ЗІЗ, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 16 квітня 2009 року № 62, ЗІЗ видаються незалежно від виду економічної діяльності підприємства, за винятком випадків, коли ці професії та посади (професійні назви робіт) передбачені у відповідних Нормах безоплатної видачі ЗІЗ з урахуванням специфічних умов праці.
ЗІЗ, що видаються працівникам безоплатно, є власністю підприємства, враховуються як інвентар і підлягають обов’язковому поверненню при:
– звільненні з підприємства;
– переведенні на тому ж підприємстві на іншу роботу або інше робоче місце;
– зміні виду робіт
– впровадженні нових технологій;
– упровадженні нових або заміні наявних знарядь праці;
– в інших випадках, коли використання виданих ЗІЗ не є необхідним;
– а також після закінчення строків їх використання замість одержуваних нових ЗІЗ.
Роботодавець може видавати працівникам два комплекти спецодягу на два строки використання (носіння) залежно від умов праці та можливості обслуговування ЗІЗ.
Спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші ЗІЗ, які видаються працівникам, повинні відповідати характеру та умовам їх застосування і захисту від існуючих небезпек, відповідати працівнику за розміром і ростом (за необхідності – після відповідного регулювання), не повинні самі призводити до збільшення ризику.
У разі передчасного зносу ЗІЗ не з вини працівника, роботодавець зобов’язаний замінити їх за свій рахунок.
Усі ЗІЗ мають відповідати вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту щодо безпеки та стандартам стосовно конструкції і виготовлення.
Отже, роботодавець зобов’язаний організувати належний облік і контроль за придбанням, зберіганням та видачею працівникам ЗІЗ.