Як зберегти психосоціальне здоров’я? На це питання відповіли працівникам автопідприємства ТОВ „Північ Транс”

01 червня 2023

Збереження здоров’я, життя і працездатності працівників , а також запобігання або зменшення впливу небезпечних і шкідливих професійних факторів та професійних ризиків — це система заходів, які уособлюють безпеку та здоров’я на роботі.

З метою роз’яснити систему створення безпеки на робочому місці та необхідність додержання вимог охорони праці задля збереження здоров’я працівників фахівці Південного міжрегіонального управління Держпраці Олексій Мінін та Владіслав Трофімов вирушили на одеське автопідприємство  ТОВ „Північ Транс”, де провели тренінг на тему «Покращення безпеки та здоров’я на роботі на малих і середніх підприємствах».

Колектив підприємства поставився до заходу з розумінням. На задані питання представники ПМУ Держпраці відповіли кваліфіковано та детально.

—Що таке фактори, небезпечні для психосоціального здоров’я? — запитав один з працівників.

Посадовці роз’яснили: психосоціальні ризики заслуговують на особливу увагу й повинні включатися до оцінювання ризиків на рівні підприємства, економічна криза посилює небезпеку стресу, насильства та домагань, пов’язаних із роботою.

Один із таких ризиків —стрес, пов’язаний із роботою. Він  виникає у випадку, коли вимоги робочого завдання не відповідають спроможності, ресурсам або потребам працівників, або де знання працівника чи здатність упоратися з роботою не відповідають очікуванням, установленим культурою відповідного підприємства.

Стрес може проявлятися багатьма способами — від поганого почуття вранці до серйозних проблем, пов’язаних із здоров’ям, як-от серцево-судинні захворювання, депресія, безсоння тощо.

Ще один вид ризику – ґендерно зумовлене насильство та домагання -означають насильство та домагання, які спрямовані на людей через їхню стать чи ґендер або які несумірно сильно зачіпають осіб конкретної статі чи конкретного ґендера.

Ці фактори не лише впливають на здоров’я, а й зачіпають багато аспектів діяльності підприємства, зокрема якість послуг, які воно надає, та його репутацію, організацію праці, трудові відносини та продуктивність праці.

Посадовці Держпраці підкреслили, що підприємства повинні розробити інклюзивний підхід, спрямований на усунення причин і факторів ризику, зокрема, ґендерних стереотипів, дискримінації і нерівноправних ґендерно зумовлених відносин або ставлення, з метою припинення насильства та домагань на роботі.