Інформація щодо діяльності ринкового нагляду
03 жовтня 2024В Україні з 06 вересня 2024 року внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану», відповідно до внесених змін Південним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці до планових перевірок додаються перевірки ліфтів та компонентів безпеки для ліфтів, засобів індивідуального захисту (ЗІЗ), а також рухомого обладнання що працює під тиском ( газові балони, цистерни, транспортні засоби – батареї та ін.).
Перевірки ліфтів, ЗІЗ та рухомого обладнання, що працює під тиском проводяться відповідно до Технічних регламентів затверджених постановою Кабінету Міністрів України. Основна мета технічного регламенту — забезпечення безпеки, зменшення ризиків аварійних ситуацій при експлуатації, а також регламент встановлює вимоги до безпеки, оцінки відповідності та маркування.
Основні положення регламенту щодо ліфтів і компонентів безпеки ліфтів передбачають:
1. Оцінка відповідності. Ліфти, встановлені після введення в дію регламенту, повинні відповідати всім вимогам безпеки.
2. Технічна документація. Кожен ліфт має супроводжуватися технічною документацією.
3. Маркування знаком відповідності технічним регламентам. Обладнання, що пройшло оцінку відповідності, отримує маркування, яке підтверджує відповідність вимогам безпеки регламенту.
4. Декларація про відповідність. У декларації про відповідність зазначається інформація, яка дає змогу ідентифікувати відповідний компонент безпеки для ліфтів, для якого складено. Складається обов’язково українською мовою.
Основні положення технічного регламенту ЗІЗ:
1. Оцінка відповідності:
– Для ЗІЗ категорії I в иробник самостійно декларує відповідність стандартам безпеки.
– ЗІЗ категорії II та III повинні проходити оцінку відповідності через нотифіковані органи. Це може бути випробування зразків продукції або проведення аудиту виробничих процесів.
2. Маркування. ЗІЗ, що пройшли оцінку відповідності, отримують маркування, яке свідчить про відповідність продукції вимогам безпеки згідно з технічним регламентом.
3. Декларація про відповідність складається виробником або уповноваженим предстаником українською мовою.
4. Відповідальність виробників і постачальників. Виробники, імпортери та розповсюджувачі ЗІЗ несуть відповідальність за дотримання вимог регламенту. Вони повинні забезпечити, що продукція відповідає технічним вимогам перед тим, як її випустити на ринок.
Основні положення регламенту рухомого обладнання, що працює під тиском включають:
1. Оцінка відповідності включає перевірку обладнання на відповідність технічним нормам щодо безпеки при роботі під тиском.
2. Маркування знаком «π». Обладнання, що пройшло оцінку відповідності, отримує маркування, яке підтверджує відповідність вимогам безпеки регламенту.
3. Технічна документація. Виробники та імпортери зобов’язані мати технічну документацію на обладнання.
4. Під час введення в обіг рухомого обладннання, що працює під тиском, виробники забезпечують, щоб обладнанння було розроблено, виготовлене та документально оформлене відповідно до вимог, визначених у додатках до Угоди про дорожнє перевезення вантажів, Угоди про перевезеня вантажів водним шляхом, додатку С до конвенції та у Технічному регламенті.
Ознайомитись більш детально з технічним регламентом ЗІЗ можна за посиланням:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/771-2019-%D0%BF#Text
Технічний регламент ліфтів і компонентів безпеки для ліфтів:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/438-2017-%D0%BF
Технічний регламент рухомого обладнання, що працює під тиском:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/536-2018-%D0%BF#Text
Наголошуємо на необхідності дотримання вимог чинного законодавства, та нагадуємо, що органами ринкового нагляду надається безоплатна консультаційна підтримка з питань ринкового нагляду у вигляді письмового чи електронного звернення від суб’єкта господарювання, а також через систему онлайн сповіщення «інтерактивний інспектор» на офіційному сайті Управління.