Лептоспіроз! Що необхідно знати та як вберегтися від тяжкого недуга
19 квітня 2018Миколаївська область є однією з неблагополучних щодо захворюваності на лептоспіроз в Україні. Згідно інформації, наданої ДУ “Миколаївський обласний лабораторний центр МОЗ України” на території Миколаївській області за останні 5 років зареєстровано 90 випадків захворювання на лептоспіроз, у тому числі по м. Миколаєву – 26 випадків.
Лептоспіроз є бактеріальною хворобою як людей, так і тварин. Початкова стадія цієї хвороби може включати високу температуру, сильний головний біль, біль у м’язах, озноб, почервоніння очей, біль в животі, жовтяницю (можлива безжовтянична форма хвороби), крововилив шкіри та слизової, блювоту, діарею і висип. Спостерігається ураження нирок, печінки, нервової та судинної систем.
Збудником захворювання є лептоспіри, що зберігають життєздатність у вологому ґрунті протягом 270 днів, в природних водоймах — тижнями, у харчових продуктах – кілька днів.
Резервуаром збудника лептоспірозу є дикі гризуни (щури, миші), свійські (свині, велика рогата худоба, собаки) і промислові (лисиці, песці) тварини, які виділяють лептоспіри у довкілля з сечею.
Хвора людина не становить небезпеки щодо зараження інших людей. Зараження людини відбувається внаслідок прямого контакту з сечею інфікованих тварин або через об’єкти навколишнього середовища, контамінованих сечею тварин-лептоспіроносіїв (під час вживання забрудненої води і продуктів харчування, при купанні, риболовлі в забруднених лептоспірами водоймах, при догляді за хворими тваринами, при укусах гризуном тощо).
Сприйнятливість захворювання є високою, але частіше хворіють чоловіки – підлітки й дорослі.
До груп професійного ризику захворювання на лептоспіроз є робітники тваринницьких господарств, м’ясокомбінатів, бійні, утильзаводів, каналізаційної мережі, портів, складських овочевих приміщень, шахтери, сільськогосподарські працівники, зайняті на покосах, жнивах, робітники культурних та спортивних установ, які працюють з тваринами (цирки, конно-спортивні заклади тощо); персонал лабораторій, який працює з патогенними лептоспірами, і різноманітні організації, які працюють з мілкими ссавцями в польових умовах.
Всі хворі з явними клінічними ознаками або підозрілі на захворювання лептоспіроз особи підлягають негайній госпіталізації. Лікування хворих на лептоспіроз проводиться тільки у стаціонарі. Госпіталізація хворих в залежності від тяжкості стану здійснюється в інфекційних відділеннях або в палатах інтенсивної терапії
Діагноз лептоспіроз у людини ставлять тільки при лабораторному підтвердженні .
Найбільш ефективним заходом профілактики лептоспірозу є проведення дератизаційних робіт (заходи, направлені на боротьбу з гризунами).
Щоб уникнути захворювання на лептоспіроз рекомендується дотримуватись ряду нескладних та водночас необхідних правил:
– ретельно мити продукти харчування перед вживанням в їжу;
– вибирати перевірені для купання водойми;
– для питних потреб та миття рук використовувати воду гарантованої якості;
– не ходити босоніж у заболочених місцевостях;
– при виконанні сільськогосподарських робіт дотримуватись правил особистої гігієни, зокрема використовувати гумові чоботи, рукавички.
– не використовувати для приготування їжі та не вживати овочі та фрукти (особливо при зберіганні їх в коморах та підвалах) з ознаками пошкодження їх тваринами.
– при появі вище перерахованих симптомів захворювання не займатись самолікуванням, а терміново звернутися до лікаря!
Дотримуйтесь цих порад і будьте здорові!
Статтю підготовлено фахівцями відділу з питань гігієни праці
управління Держпраці у Миколаївській області