Миколаївцям пояснили особливості оформлення трудових відносин з роботодавцем з іншої країни

23 жовтня 2019

Забезпечення прав та інтересів громадян, які виїжджають за кордон для працевлаштування. Саме зазначена тема обговорювалась під час зустрічі інспектора праці Управління Держпраці у Миколаївській області Ірини Панкової з мешканцями Корабельного району. У заході взяло участь 19 осіб.

Посадовець розповіла, що трудовий мігрант – це громадянин України, який здійснював, здійснює або здійснюватиме оплачувану діяльність у державі перебування, не заборонену законодавством цієї держави.  Сьогодні Україна є стороною багатосторонніх міжнародних договорів, які врегульовують питання соціального захисту працівників-мігрантів. В міжнародних договорах про трудову діяльність і соціальний захист громадян передбачаються норми та умови з прив’язкою до законодавства держави місця працевлаштування.

За таким законодавством регулюється:

оформлення трудового договору (контракту);

вік, з якого допускається прийняття на роботу;

обсяг прав та обов’язків сторін за договором (контрактом);

в’їзд працівників і членів їхніх сімей на територію держави працевлаштування, перебування та виїзд із неї;

соціальне, у тому числі пенсійне, забезпечення;

оподаткування трудових доходів осіб, які працюють за трудовим контрактом;

переказ зароблених коштів на територію держави виїзду;

правовий статус вивільнюваних працівників.

За неможливості працевлаштування працівника на нього поширюються порядок, пільги та компенсації, що передбачені для вивільнюваних працівників із підстав, зазначених в угоді ними можуть бути: розірвання трудового договору (контракту) через ліквідацію, реорганізацію або перепрофілювання підприємства (установи, організації), скорочення чисельності або штату працівників. У такому разі працівник піддягає поверненню на територію держави виїзду за рахунок коштів працедавця;

обчислення стажу (трудового та за фахом).

«Документальне оформлення трудових відносин між працівником та роботодавцем у будь-якій країні – це аксіома», – зауважила Ірина Панкова.

Присутнім пояснили про основні умови, які має містити трудовий договір (контракт) з закордонним роботодавцем, а саме: інформацію щодо ідентифікації роботодавця та працівника, професійні вимоги до працівника, відомості про характер роботи, умови праці та її оплати, відрахування з неї, тривалість робочого часу та часу відпочинку, умови проживання та плату за житло, а також термін дії трудового договору, умови його розірвання, порядок покриття дорожніх витрат тощо. Водночас, зазначений документ не повинен містити умови, які звужують права та трудові гарантії працівника передбаченні законодавством про працю України.

Учасникам повідомили країни, куди українці найчастіше виїжджали на заробітки, та запросили перед тим як підписувати документи ретельно вивчати їх умови.