НЕБЕЗПЕКА ПРИ ЗБЕРІГАННІ ЗЕРНОВИХ В РЕАЛІЯХ УКРАЇНСЬКОГО СЬОГОДЕННЯ

06 лютого 2023

Існує ряд небезпек пов’язаних зі зберіганням зерна на підприємствах та установах АПК України.  Адже з моменту введення на території України воєнного стану, а також обмежень, що напряму вплинуло на продовольчі ланцюги представників агропромислового сектору України починаючи зі зберігання-переробки зерна до його транспортування та відправки.

Тривалий час зернотрейдери не могли відвантажувати зернові маси при їх достатньому накопиченні в елеваторах, складах, перевалочних пунктах, хлібний базах. При цьому без можливості відвантажувати сировину далі за контрактами. Вся ця зернова маса на багатьох елеваторах південного регіону накопичувалася без відповідної обробки при зберіганні. Додатковим чинником тиску є стабілізаційні відключення світла в регіоні, перепади температурного режиму ззовні та несвоєчасне оброблення зернових мас аспіраційним та вентиляційним устаткуванням. Також  відіграє роль відсутність систем рециркуляції повітря або відсутність електроустаткування у вибухопожежонебезпечному виконанні. На подібних підприємствах як наслідок і виникають небезпечні чинники пов’язані з коливанням температур, вологості та розвитком мікроорганізмів, що постійно потребує контролю спеціальним обладнанням (вологомірами та термометрами та ін.).

При цьому необхідно наголосити на високому рівні небезпеки такого процесу як «дихання зерна». Процеси самозігрівання виходять на перший план, з яким вже зустрівся український зерновий бізнес та який може нагадати про себе у в найближчому майбутньому у разі відсутності можливостей повноцінного догляду при зберіганні зернових, призупиненні роботи портів та неконтрольованого накопичення зернових мас в місцях їх зберігання.

При підвищенні рівня вологості вище допустимих величин «дихання зерна» стає інтенсивнішим, починає зростати вологість і коли досягає критичного – наступає самозігрівання. Таке зерно стає непридатним до будь-якого споживання і може спричинити пожежі та вибухи в місцях його зберігання.

Ілюстрації результатів пожеж та вибухів, що сталися на підприємствах зберігання зерна:

В кожному районі південного регіону є підприємства  призначені за своїм профілем для приймання, догляду, зберігання та відвантаження зерна. Але нагадую, що деякі з існуючих підприємств початково не проектувалися для зберігання протягом тривалого часу, а лише для приймання – очищення – відвантаження.  Зберігання насіння соняшника в силосах не допускається.

  • Основні небезпеки на які ми хочемо загострити увагу роботодавців в нинішніх реаліях українського сьогодення це наявність причин що спонукають до небезпечних чинників, відсутність організації контролю щодо займання зернових мас при самозігріванні зерна, можлива відсутність обладнання для доведення зернових мас до значень вологості зерна не більше допустимих (від 12 до 16 % для різних типів культур) та терміну знаходження зернових та олійних культур на зберіганні. А найкраще зберігається зерно на 1-2% меншого показника від нормативної кожної культури.
  • Таблиця залежності основних с/г культур при зберіганні залежно від терміну та вологості:
Культура Термін зберігання, місяців
До 6 Від 6 до 12
Пшениця 14 13
Льон 9 7
Ріпак 10 8
Соняшник 10 8
Кукурудза 15 14

Відповідно до наданих показників можемо зробити висновок, що 6 місяців з моменту збирання врожаю 2022року – пройшло. А у випадку зберігання врожаївю минулого року – більше.

  • Також звертаємо увагу на постійну наявність значної кількості різнофракційного пилу на елеваторах та його прибирання. Суміш пилу з повітрям здатна утворювати вибухонебезпечні концентрації як всередині обладнання, так і у виробничих приміщеннях.

Організація контролю за технологічним процесом  зберігання зернових культур на підприємстві покладається на роботодавця  та посадових осіб таких підприємств. Вживати заходів безпеки щодо приведення робочих місць, обладнання, машин,  механізмів у відповідність  до вимог Правил охорони праці, технічних регламентів та інших нормативно-правових актів з охорони праці.

З метою запобігання псуванню зерна, пожеж та аварій на виробництві необхідно пам’ятати про забезпечення постійного нагляду та  проведення регламентних робіт із зерновими масами та правильну організацію роботи за їх доглядом у відповідності до розроблених та  затверджених карт технологічного процесу через укомплектовані та кваліфіковані служби з нагляду за охороною праці підприємств.

Більше інформації за посиланнями👉🏻

https://dsp.gov.ua/trudovi-vidnosyny-pid-chas-voiennoho-stanu-v-ukraini-shcho-zminylosia

https://pratsia.in.ua

Прес-служба
Південного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці