Одещина. Як уникнути негативних впливів агрохімікатів на людину: про це поінформували колектив сільськогосподарського підприємства
04 квітня 2025Аграрні підприємства південного регіону Одеської області активно проводять роботи із застосуванням різноманітних агрохімікатів. Щоб уникнути можливих негативних впливів цих речовин на людину і навколишнє середовище, необхідно суворо дотримуватися вимог Закону України «Про пестициди і агрохімікати» та «Правил охорони праці в сільськогосподарському виробництві».
Нещодавно головний державний інспектор Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці зосередив увагу керівника та працівників ТОВ «ШАМПАНЬ УКРАЇНИ», що виконують ці роботи, на дотриманні вимог нормативно-правових актів з охорони праці, спрямованих на попередження нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Відповідальність за охорону праці покладено на керівників підприємства та безпосередніх організаторів робіт із захисту рослин, які добирають працівників із осіб, що мають досвід роботи і спеціальну підготовку.
Особи, діяльність яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням пестицидів і агрохімікатів, повинні отримати допуск (посвідчення) на право виконання цих робот. Допуск видається Держпродспоживслужбою, терміном дії його один рік.
Підставою для видачі допуску є посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами, що проводиться щорічно за спеціальною програмою, та медична книжка з висновком медичної комісії про відсутність протипоказань за станом здоров’я.
Керівник роботами зобов’язаний ознайомити осіб, що залучаються до ро-боти з пестицидами, з їхньою характеристикою, особливостями дії на організм людини, засобами застереження, виробничої і особистої гігієни. Провести позаплановий інструктаж з питань охорони праці, ознайомити із заходами надання першої долікарської допомоги при отруєнні пестицидами. Забезпечити працівників засобами індивідуального захисту (респіраторами, захисними окулярами, спецодягом (комбінезон, халат, рукавиці).
При всіх видах робіт з пестицидами керівник повинний стежити за станом і самопочуттям працюючих. При першій скарзі працівника він зобов’язаний звільнити його від подальшої роботи і надати першу допомогу та викликати лікаря.
При обробці поля пестицидами необхідно уважно стежити за роботою машин, якістю обробки. Не допускати помилок, подвійних обробок, перевитрат препаратів тощо.
У машинах, які застосовуються для роботи з пестицидами, усі з’єднання магістралей переміщення пестицидів (фланці, затички, штуцери, ніпелі, люки тощо) повинні мати ущільнювальні прокладки. Не дозволяється використовувати машини з недостатнім ущільненням з’єднань.
Під час проведення роботи спрямованої на застереженні виникнення небезпечних факторів при застосуванні агрохімікатів, посадовцем було встановлено, що керівником підприємства вжиті вчасно та в повному обсязі заходи з небезпеки які вимагає діюче законодавство.
Інспектор також нагадав працівникам підприємства про необхідність уникнення випадків виробничого травматизму та профзахворювань. Запорукою небезпечної роботи є виконання вимог інструкції з охорони праці та статті 14 Закон України «Про охорону праці» а саме щодо необхідності дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей в процесі виконання агрохімічних робіт.
При зустрічі з керівництвом та працівниками підприємства посадовець наголосив на необхідності впровадження системи психосоціальної політики на робочому місці. Керівник дав згоду на запровадженні цієї політики на підприємстві та призначив особу, яка буде відповідати за цей напрямок діяльності. Інспектор надав всі роз’яснення та матеріали стосовно організації цієї роботи.
Увагу керівника та відповідальних посадових осіб за безпечне ведення робіт підприємства було звернено на факт недопущення випадків прихованого травматизму.