Охорона праці: спільна відповідальність робітників та роботодавців за безпеку на робочому місці
19 жовтня 2023Щодня, виходячи зранку на роботу, кожен розраховує, що планові показники чи виробничі завдання будуть виконані. Ніхто і ніколи не замислюється про стан охорони праці на тому підприємстві, де працює, вважаючи, що це компетенція роботодавця чи спеціаліста з охорони праці. І тільки ушкодження здоров’я внаслідок нещасного випадку на виробництві інколи спонукає потерпілих на роздуми, що будь обізнаним з питань охорони праці, все могло бути по-іншому.
Головний державний інспектор Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Вадим Ярмульський провів технічну консультацію з питань безпеки праці у Маринівському ліцеї «Лідер» Миколаївської області та окремо зупинився на недопустимості приховування виробничого травматизму.
Прихований травматизм – це відсутність своєчасного та належного інформування роботодавцем визначених нормативними документами відповідних установ та організацій.
До прихованого травматизму відносяться випадки, коли сам потерпілий від нещасного випадку, або працівник, який його виявив, не повідомили безпосереднього керівника робіт та службу охорони праці підприємства (установи, організації) про нещасний випадок. Це може статися з кількох причин і, зокрема через недбалість, недостатнє навчання працівників, або зіткнення інтересів між керівництвом та працівниками.
Слід зазначити, що приховуючи настання нещасного випадку та не проводячи розслідування нещасного випадку роботодавець порушує конституційне право працівників на належні, безпечні і здорові умови праці. Цим самим він порушує закони та інші нормативно-правові акти про охорону праці та повинний бути притягнутим до дисциплінарної, адміністративної, матеріальної або кримінальної відповідальності згідно із законом.
Водночас, потерпілий погоджуючись на приховання нещасного випадку не лише стає співучасником правопорушення, а ще й позбавляє себе законного відшкодування шкоди з боку держави, отриманої внаслідок настання нещасного випадку, який є страховим випадком.
Підсумовуючи порушену тему, фахівець з охорони праці порадив працівникам наступне:
– вимагайте від роботодавця створення безпечних умов праці;
– знайте, що кожен працівник має право відмовитися від виконання робіт, якщо вбачає, що механізм та умови їх виконання можуть призвести до ушкодження його здоров’я;
– сумлінно вивчайте та дотримуйтеся нормативно-правових актів з охорони праці, які затверджені на підприємстві;
– вимагайте від роботодавця перегляду інструкцій з охорони праці, якщо їх зміст не в повній мірі розкриває безпечне виконання робіт;
– не погоджуйтеся виконувати роботи не за спеціальністю і без відповідного навчання та інструктажу на робочому місці;
– у разі травмування під час виконання своїх трудових обов’язків не йдіть на домовленість з роботодавцем та не приймайте його пропозиції свідчити, що ушкодження здоров’я сталося в побуті;
– не погоджуйтеся на працевлаштування без оформлення трудового договору;
– завжди при працевлаштуванні цікавтеся не тільки розміром заробітної плати, а і умовами праці.
Пам’ятайте, що стан охорони праці на підприємстві залежить не тільки від роботодавця, а і вашого ставлення до охорони праці.