Пошук психологічної допомоги в Україні: з чого почати?

18 червня 2024

Пошук допомоги – не прояв слабкості!


За оцінками експертів, з початку повномасштабного вторгнення 40-50 % населення України потребує психологічної підтримки різного ступеня інтенсивності. Ми переживаємо травматичний досвід, який може лишити по собі слід та вплинути на якість життя.

Попри це, чимало людей вважають звернення за психологічною допомогою проявом слабкості та нездатності впоратися зі своїми проблемами. Але це не так: кожна людина в будь-який момент життя може потребувати підтримки свого ментального здоров’я. А переконання, що ваші емоції або почуття не варті уваги, потрібно відкинути, адже це є проявом самостигматизації.

До того ж таку підтримку не варто асоціювати лише з лікуванням чи важкими розладами. Наприклад, психотерапію можна також розцінювати як інструмент для розвитку. Нам властиво прагнути зрозуміти власне життя та свою роль у світі. У всіх цих випадках важливо мати підтримку кваліфікованого спеціаліста, а не лише родини чи друзів, оскільки їхня думка буде суб’єктивною. Ба більше, у деяких випадках допомога фахівця вкрай необхідна.

З чого почати та з якими проблемами можуть допомогти спеціалісти
Залежно від типу запиту, можна звернутися до сімейного лікаря, який у разі необхідності скерує до психолога, психотерапевта чи психіатра.

Щоб полегшити доступ пацієнтів до послуг з ментального здоров’я, в Україні діє програма mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) — глобальна програма ВООЗ. За цією програмою сімейних лікарів навчають розпізнавати проблеми з ментальним здоров’ям і надавати базову допомогу. До них можна звертатись, коли ви відчуваєте тривогу, маєте розлади сну чи харчування, депресивний стан тощо.

Це зовсім не означає, що сімейні лікарі замінять вузьких спеціалістів. Але вони допоможуть діагностувати проблеми та, за потреби, вчасно направити до фахівців.

Знайти лікаря можна на спеціальній мапі на сайті НСЗУ. Аналогічні дані допоможуть знайти оператори «гарячої лінії» НСЗУ за номером 16-77.


Якщо ж ви відчуваєте потребу у самовизначенні, труднощі у спілкуванні з людьми чи кризу у стосунках з близькими, то з цим краще звернутися до психолога. Формат консультацій може бути груповий чи індивідуальний. Психолог допомагає людині в самодослідженні у формі консультування, діагностики, корекції, тренінгів.