Представникам торгівлі Корабельного району пояснили права, які має працівник, виховуючи дітей

11 січня 2020

Працювати та виховувати дітей завдання не з простих. Між тим, кожна четверта родина миколаївців радо його долає.

Так, під час інформаційних заходів,  ініційованих Управлінням Держпраці у Миколаївській області, серед представників сфери торгівлі  Корабельного району м.Миколаєва з’ясувалося, що працівники не володають знаннями щодо своїх прав про соціальну відпустку для дітей.

Зацікавленим громадянам пояснювали, що право на відпустку та додаткову відпустку мають особи, які працюють на умовах трудового договору.  За інших умов діяльності  особи не можуть претендувати на час відпочинку, який надається із збереженням місця роботи і заробітної плати.

Так, жінці, яка має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства  підгрупи А I групи, одинокій матері,  батька дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері, працюючи на умовах трудового договору, окрім щорічної відпустки надається щорічно соціальна додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів.

За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Наприклад: якщо одинока мати виховує двох дітей віком до 15 років, то соціальна додаткова  відпустка надається за двома підставами: «жінка, яка має двох дітей до 15 років» та «одинока мати».

Право працівника на щорічні основну та додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи настає після закінчення шести місяців безперервної роботи на даному підприємстві.

Водночас, жінкам, які мають дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю, за потребою можуть надаватися щорічні відпустки повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи у перший рік роботи.

Щорічні відпустки надаються за бажанням у зручний час жінці, яка має двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю, а також одинокій матері (батьку), які виховують дитину без батька (матері), опікуну, піклувальнику або іншій самотній особі, яка фактично виховує одного або більше дітей віком до 15 років за відсутності батьків.

Діти та життя  вимогливі. Тривалості щорічної та соціальної додаткової відпусток не завжди вистачає для того, щоб надати необхідний догляд дітям. Для цього у трудовому законодавстві передбачена відпустка без збереження заробітної плати. Вона надається в обов’язковому порядку за бажанням матері або батьку, який виховує дітей без матері (в тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), що має двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю тривалістю до 14 календарних днів щорічно.

Крім того, працівники, маленькі чада яких тяжко хворіють або  потребують домашнього догляду мають право на отримання відпустки без збереження заробітної плати на дитину. Тривалість такої відпустки повинна відповідати медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, у деяких випадах 18-річного.  Тобто, це означає, що за працівником зберігається робоче місце.

Інспектори праці Управління не  залишили жодного запитання громадян  без відповіді та необхідних роз’яснень.