Про організацію трудових відносин — працівникам різних сфер діяльності

20 січня 2023

Фахівці Південного міжрегіонального  управління Державної служби з питань праці продовжують консультувати підприємства м. Одеси та Одеської області з питань законодавства про працю.

Головний державний інспектор Антоніна  Автутова зустрілась із посадовими особами та працівниками ТОВ «Роздільнатранссервіс» та КП «Роздільнатеплокомуненерго» у зв’язку із численними зверненнями представників адміністрації підприємства, під час якої розглянуто низку питань з організації трудових відносин в умовах воєнного стану.

Головний державний інспектор Людмила Славич провела бесіду з адміністрацією  та працівниками  спеціалізованого Одеського санаторію «САЛЮТ».

Головний державний інспектор Олена Мялова  відвідала фізичних осіб-підприємців з метою проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо недопущення використання найманої праці без укладання трудових договорів на території Кілійської міської територіальної громади.

Фахівці Держпраці обговорили з присутніми практичне застосування Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо організації трудових відносин» від 01 липня 2022 року – особливо з тих питань, які виникають на товаристві, зокрема:

  •  оформлення відпустки без збереження заробітної платні;
  • визначення тривалості щорічної основної оплачуваної відпустки;
  • збільшення на період дії воєнного стану нормальної тривалості робочого часу до 60 годин на тиждень (право, а не обов’язок роботодавця);
  • встановлення відповідного розміру оплати праці (тарифна ставка, оклад) та інше.

Акцентували увагу на зміні форми трудового договору, яка встановлюється його сторонами самостійно, про зміну порядку прийняття на роботу, а також стосовно доповнення переліку підстав для припинення дії трудового договору.

Наголосили на тому, що роботодавець на власний розсуд визначає час початку та закінчення роботи, при цьому збільшення на період воєнного стану нормальної тривалості робочого часу до 60 годин на тиждень є правом, а не обов’язком роботодавця, а розмір оплати праці (посадовий оклад, тарифна ставка) визначається зі встановлених норм тривалості робочого часу.

Зосередили увагу на неприпустимості використання незадекларованої найманої праці, у тому числі оформлення цивільно-правових договорів, якімають ознаки трудових правовідносин.

Щодо роботи за кордоном,  та що необхідно знати щоб не потрапити до  пастки торгівців людьми, фахівці Держпраці розповіли про основні правила поведінки за кордоном та куди можна звернутись за безкоштовною консультацією.

Наприкінці зустрічі представникам підприємств, у разі виникнення проблемних питань, було запропоновано звертатись за консультацією до представників Держпраці, оформивши електронне звернення за відповідною формою або за номером телефону, які розміщені на  інформаційному порталі pratsia.in.ua.

Більше інформації за посиланнями

https://dsp.gov.ua/trudovi-vidnosyny-pid-chas-voiennoho-stanu-v-ukraini-shcho-zminylosia/

https://pratsia.in.ua/

Прес-служба
Південного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці