Протидія сучасному прояву рабства – торгівлі людьми

30 липня 2019

Торгівля людьми – це злочин, жертвами якого можуть виявитися чоловіки, жінки, діти. Наразі поняття «торгівля людьми» набуває нового змісту. Якщо раніше йшлося здебільшого про сексуальне рабство, то сьогодні воно увібрало в себе широкий спектр форм: від трудової експлуатації до нелегальної трансплантації органів.

 Торгівля людьми не визнає державних кордонів, не зважає на відмінності між розвинутими державами та державами, що розвиваються. Вона легко адаптується до бідності й до розкоші, є актуальною майже для всіх народів.

Попри здійснення певних зусиль з боку держави в напрямку протидії торгівлі людьми – прийняття та виконання Комплексної програми протидії торгівлі людьми, проблема торгівлі людьми залишається актуальною і це негативне явище має стійкі тенденції до поширення.

Дані міністерств: продовж  2012–2019 років Мінсоцполітики встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми – 818 громадянам, серед  них 316 – це жінки, 420 – чоловіки, 82 – діти. Органами Національної поліції у 2019 році виявлено 189 кримінальних правопорушень (проти 163 за аналогічний період 2018 року), передбачених статтею 149 (Торгівля людьми) Кримінального кодексу  України.

Управління Держпраці у Миколаївській області застерігає громадян  від необачних дій, які можуть спричинити потрапляння в трудове рабство. Пам`ятайте,  перепоною до  потрапляння у трудову експлуатацію є офіційне працевлаштування. Безперечно, працевлаштування на роботу завжди несе у собі невідому складову як для роботодавця, так і для працівника. Між тим, під час укладання трудового договору обидва боки трудових відносин мають  можливість вжити «заходів обережності» – обумовити у договорі  моменти виникнення та скасування тих чи інших зобов’язань. Кожна особа при працевлаштуванні повинна мати уявлення про свої права та пам’ятати, що трудова експлуатація є протиправним  корисливим використанням праці іншої людини.

Одними із найпоширенішими форм залучення працівників до роботи, яка в подальшому обтяжується «кайданами заборон» та безправністю працівників є пропозиції роботи розміщені  торговцями людьми через агенції з працевлаштування, служби знайомств тощо. Заради наживи шахраї – підприємці розміщують брехливі оголошення в газетах та на стендах, звертаються з пропозиціями просто на вулиці, допомагають матеріально, щоб затягнути людину в боргову кабалу. Як правило, злочин починається з того, що аферисти пропонують своїм майбутнім жертвам привабливі можливості працевлаштування. У багатьох випадках особа дізнається про дійсні «умови договору» лише після своєї появи в місці призначення, коли в неї відбирають паспорт, вдаються до фізичного та психічного насильства щодо неї, вимагають відробити гроші, витрачені на оформлення документів, віз та проїзних квитків.

Посадові особи  управління Держпраці у Миколаївській області наголошують на обов’язковості укладання трудового договору з роботодавцем. У разі якщо працевлаштування відбувається за межами України укладання трудового договору має відбуватися на зрозумілій для громадянина мові, при цьому наймана особа має залишати у себе один примірник договору. У випадку працевлаштування за кордон через посередника, обов`язково перевірте інформацію про наявність у агента або фірми ліцензії на посередництво у працевлаштуванні за кордоном (зазначена інформація розміщена  на сайті  Міністерства праці та соціальної політики України). Також пропонуємо залишати для рідних та близьких повну інформацію про найменування роботодавця, з яким укладено трудовий договір, місце роботи, час її виконання, координати зв’язку та дані агентства з працевлаштування.

З метою підвищення рівня поінформованості громадян стосовно проблеми торгівлі людьми 30 липня 2019 року в Всесвітній день протидії торгівлі людьми в управлінні Держпраці у Миколаївській області о 14-00 відбудеться семінар на тему «Легальна зайнятість та основні питання із запобігання торгівлі людьми».

Захід відбудеться за адресою: вул.Корабелів,16, м.Миколаїв.