Психологічно здоровий колектив не допустить випадків прихованого травматизму — про це говорили з працівниками Одеського припортового заводу

23 квітня 2025

Впровадження психологічної підтримки на робочих місцях для формування психологічно безпечного середовища та попередження випадків прихованого травматизму — це було основними темами інформаційного відвідування, яке провів головний державний інспектор Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Владіслав Трофімов з працівниками АТ „Одеський припортовий завод”.

Посадовець поінформував, що положення щодо психосоціальної допомоги на роботі можуть бути включені до колективних договорів та угод. З організаційної точки зору психосоціальна допомога може бути складовою загальної програми психосоціальної підтримки на робочому місці.

Психосоціальна допомога дає змогу керувати ризиками для психічного здоров’я та підтримувати співробітників, які цього потребують, підвищити рівень інформованості співробітників щодо підтримки ментального здоров’я. Навчання співробітників навичкам психосоціальної допомоги може принести користь підприємствам в усіх галузях. Наприклад, у психологічно здоровому колективі немає місця прихованим нещасним випадкам.

Фахівець з питань праці пояснив, що таке прихований травматизм.

Прихованим нещасним випадком на виробництві вважається той, про який роботодавець, потерпілий або працівник, який його виявив, не повідомив у встановлений строк відповідним органам та установам, та/або нещасний випадок, розслідування якого не проведено.

Погоджуючись на приховування нещасного випадку, потерпілий позбавляє себе можливості отримання оплати витрат на проведення професійної реабілітації, оплати соціальних послуг, а також страхових виплат.

Керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 337 «Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві та попередження випадків прихованого травматизму»,  інспектор проконсультував працівників з питань запобігання нещасним випадкам на виробництві.

Посадовець нагадав, що попередження випадків прихованого виробничого травматизму на підприємствах — важлива проблема. Тут стане в пригоді застосування заходів щодо попередження травм та захворювань, ведення ретельного обліку травматизму, залучення працівників до процесу безпеки праці, а також формування психологічно здорового колективу —все це  може допомогти уникнути багатьох проблем для підприємств в майбутньому.