Рекомендації управління Держпраці у Миколаївській області щодо залучення працівників до роботи у святкові та вихідні дні
29 грудня 2017Напередодні Нового Року, коли всі стурбовані приємними клопотами підготовки до свята, є люди, специфіка професії яких, зобов’язує відзначити Новий рік на робочому місці. Умовно таких робітників можна поділити на дві основні категорії:
– працівники, графік роботи яких передбачає позмінне чергування або вахту;
– працівники, що працюють в сфері обслуговування.
По відношенню до першої категорії, можливість зустріти свято на роботі, це більшою мірою справа везіння. Так, у святкові дні працюють співробітники змін швидкої медичної допомоги та закладів охорони здоров’я, підрозділів пожежних частин і рятувальних загонів МНС, за порядком стежать правоохоронці, прикордонники, військові службовці. Також, турбуються за наш комфорт працівники комунальних та аварійних служб.
Щодо до другої категорії (працівників сфери обслуговування), то для них робота у період зимових свят є можливістю отримати додатковий дохід, або дохід понад звичайну норму.
Саме, передсвяткові та святкові дні у сфері обслуговування є періодом отримання максимального прибутку. У ці дні додаткове навантаження відчуває персонал розважальних закладів, кафе, ресторанів, клубів. Робота на свята чекає акторів, ведучих шоу-програм, музикантів і ще багатьох працівників культурної сфери. До того ж, часто виручають цілодобові магазини, транспортні служби.
За загальним правилом, враховуючи положення статті 73 Кодексу законів про працю України, на підприємствах, в установах, організаціях робота у святкові дні і дні релігійних свят не проводитиметься.
Безумовно, залучення робітника до роботи у вихідний, святковий або неробочий день, не установлений графіком змінності (виходу на роботу), зазвичай забороняється.
Між тим, законодавством встановлено, що у святкові і неробочі дні допускаються роботи, припинення яких неможливе через виробничо-технічні умови (безперервно діючі підприємства, установи, організації), роботи, викликані необхідністю обслуговування населення.
У ці дні допускаються роботи із залученням працівників у випадках та в порядку, передбачених статтею 71 цього Кодексу законів про працю України.
У наведеній вище статті зазначається, що залучення окремих працівників до роботи у вихідні дні допускається в виняткових випадках, а саме:
1) для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій і негайного усунення їх наслідків;
2) для відвернення нещасних випадків, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, загибелі або псування майна;
3) для виконання невідкладних, наперед не передбачених робіт, від негайного виконання яких залежить у дальшому нормальна робота підприємства, установи, організації в цілому або їх окремих підрозділів;
4) для виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт з метою запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення.
Увага! Залучення працівників до роботи у вихідні провадиться за письмовим наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.
При додержанні роботодавцем правил, які визначають порядок залучення робітника до роботи у його вихідний день, робітник зобов’язаний виконати відповідний наказ. Його невиконання є порушенням трудової дисципліни.
Звісно за роботу у свій вихідний день працівник повинен отримати відповідну компенсацію.
Робота у святкові і неробочі, а також вихідні дні, компенсується відповідно до статті 107 цього Кодексу законів про працю України.
Робота у ці дні оплачується у подвійному розмірі:
1) відрядникам – за подвійними відрядними розцінками;
2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, – у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
3) працівникам, які одержують місячний оклад, – у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.
Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день.
До того ж, на бажання працівника, який працював у святковий і неробочий день (вихідний), йому може бути наданий інший день відпочинку.