Роз’яснення питань, що виникають під час проведення атестації робочих місць за умовами праці

14 липня 2020

Управління Держпраці у Миколаївській області нагадує, що відповідно до пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженогот постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 р. № 442 (із змінами), атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п’ять років.

Це означає, що під час визначення пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, що дає право на пенсію за віком на  пільгових  умовах, певного  п’ятирічного періоду роботи із шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992 р. відповідне право впродовж цього періоду має бути підтверджене за результатами атестації (п. 4.1 Порядку  застосування  Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад  і  показників  при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого  наказом  Міністерства  праці  та соціальної  політики  України від 18.11.2005 №383).

У зв’язку з численними зверненнями підприємств, установ та організацій щодо неможливості своєчасного проведення чергової атестації робочих місць за умовами праці через відсутність коштів для фінансування відповідних санітарно-гігієнічних досліджень, з метою запобігання необґрунтованому позбавленню працівників, зайнятих на роботах із шкідливими  та важкими умовами праці, належних їм пільг і компенсацій, та у відповідності з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», було розроблено наказ Міністерства праці та соціальної політики від 21.08.2000 №205 «Про затвердження Роз’яснення про проведення атестації робочих місць за умовами праці в окремих випадках». Наказ №205  мав тимчасовий характер і його застосування поширювалося лише (як виняток) на підприємствах, де склався скрутний фінансово-економічний стан з незалежних від них причин, що мало підтверджуватися відповідними документами.

За роз’ясненнями Міністерства фінансів та Міністерства економіки України поняття “скрутний фінансово-економічний стан підприємства” нині законодавством України не визначено. Крім цього, не передбачено критеріїв та умов надання такого статусу підприємствам, що може призвести до зловживань з боку підприємств з метою певної економії коштів на проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Наказом Мінсоцполітики України від 05.06.2014р. №361 цей наказ було скасовано.

Отже, атестація робочих місць за умовами праці має проводитися відповідно до вимог чинного законодавства незалежно від фінансового стану підприємства, а саме, не рідше одного разу на п’ять років, як це передбачено Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці.

За більш детальною інформацією щодо надання роз’яснень з питань отримання пільг та компенсацій за роботу у важких та шкідливих умовах праці рекомендуємо звертатися до Управління Держпраці у Миколаївській області.