Що таке небезпечний фактор? Про це, серед іншого, розповіли працівникам ВКФ «КРІОПРОМ» ТОВ в Одесі
31 травня 2023Безпека та здоров’я на роботі — це система заходів і засобів щодо запобігання або зменшення впливу на працівників небезпечних і шкідливих професійних факторів та професійних ризиків, спрямованих на збереження здоров’я, життя і працездатності працівників.
З цього почався тренінг, який провели фахівці Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Владіслав Трофімов та Іван Єргієв з керіництвом, начальниками підрозділів підприємства і служби охорони праці ВКФ «КРІОПРОМ» ТОВ за темою «Покращення безпеки та здоров’я на роботі на малих і середніх підприємствах».
Виробничо-комерційна фірма „Кріопром” ТОВ займається виробництвом промислового холодильного та вентиляційного устаткування, і питання безпечного та здорового середовища тут не зайві.
Фахівці Держпраці надали кваліфіковану відповідь на всі питання виробничників. Зокрема, людей зацікавило, що таке небезпечний фактор, вплив якого на працівника в певних умовах може призвести до травми?
Представники ПМУ Держпраці поінформували:
«Небезпечний фактор» — це будь-що, здатне завдати шкоди (або ушкодження) здоров’ю людини. Небезпечні фактори присутні практично на кожному підприємстві та існують у багатьох формах, як-от:
-хімічні речовини;
– електроенергія;
– шум;
– жар;
-робота на висоті, тощо.
Фактори, що становлять загрозу для безпеки (та ризики, що виникають через них), загалом легше виявляти, ніж фактори, небезпечні для здоров’я, і, отже, простіше усувати. Високий рівень ризику, що створює неогороджена, але небезпечна машина, наприклад, штампувальний прес, і травми, яких вона може завдати, є очевидними для всіх, тоді як фактори, небезпечні для здоров’я, і ризики, які вони тягнуть за собою, часто є менш очевидними. Розлади здоров’я, спричинені роботою, можуть розвиватися непомітно, а в деяких випадках можуть проявлятися тільки на набагато пізнішому етапі життя.
Слід також брати до уваги наслідки багаторазової дії небезпечного фактора, часто в малих дозах, упродовж кількох тижнів, місяців або років. Наприклад:
-контакт із деякими хімічними пестицидами (наприклад, інсектицидами, фунгіцидами та гербіцидами) може призвести не тільки до отруєння (безпосередньої або «гострої» дії на здоров’я), а й до онкологічних захворювань.
– контакт із пилом від сільськогосподарських рослин або тварин може призводити до астми, яка може розвинутися не відразу.
-регулярне чи епізодичне носіння важких або незручних вантажів може призводити до постійного болю, фізичної непрацездатності або погіршення здоров’я в подальшому житті.
Під час тренінгу учасники розглянули питання: терміни та поняття безпеки і здоров’я на роботі; що таке професійний ризик та його оцінювання; профілактика в галузі безпеки та здоров’я на роботі, тощо.