Створення комфортного психологічного клімату у трудовому колективі-запорука плідної та професійної роботи усіх працівників

05 жовтня 2023

Головним державним інспектором відділу з питань праці Управління інспекційної діяльності у Херсонській області Тетяною Литвинчук проведено семінар для державних виконавців Суворовського відділу державної виконавчої служби у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на тему «Мобінг, запобігання та протидія його випадкам».­

Під час семінару фахівцем проінформовано, що мобінг – це систематичне цькування, психологічний терор, форма психологічного тиску у вигляді цькування співробітника у колективі, зазвичай з метою його звільнення.

Існує декілька видів мобінгу, а саме:

  • Вертикальний мобінг – колектив іде війною проти керівника, або ж начальник цькує працівника, який йому не подобається.
  • Горизонтальний передбачає цькування колективом одного з працівників.
  • Змішаний мобінг, коли цькують і по вертикалі, і по горизонталі.

Акцентовано увагу, що образливі слова, ігнорування, непристойні жарти та коментарі, надмірна прискіпливість, бойкоти, небажання давати інформацію, цькування перед усім колективом, доноси, плітки – це «легкі» прояви мобінгу.

Жертвою мобінгу може стати будь-яка людина і це ганебне явище. Мобінг трапляється не тільки у приватних структурах, але і в державному секторі. Нерідко ними стають молоді фахівці, які щойно прийшли на роботу в новий колектив, або працівники передпенсійного віку.

Щоб не допустити мобінгу в колективі потрібно постійно піклуватися про формування здорової культури спілкування, встановити колективні правила і норми, які б поважали індивідуальність кожної людини, її гідність та унікальність, натомість, засуджували плітки, інтриги і доноси, а також працівники повинні мати можливість відкрито і щиро обговорювати свої симпатії та претензії, і тоді мобінг буде виключений. Уникнути мобінгу допоможе також і налагоджений зворотний зв’язок між керівником і підлеглим. Якщо керівник не байдужий до того, що відбувається в організації, завжди готовий вислухати працівників – імовірність мобінгу знижується.

Адже колективне психологічне цькування – не рядова подія, а ганебне явище, яке прямо вказує на те, що керівництво не справляється зі своїми обов’язками.

Як не стати жертвою мобінгу? Необхідно турбуватися про себе, бути ввічливими та доброзичливими, обережно поводитись з критичними висловлюваннями, не принижувати інших, не зважати на чутки та плітки, робити свою роботу відповідально, старанно та якісно, концентруватися на позитиві та плюсах.