Управління Держпраці у Миколаївській області звертає увагу суб’єктів господарювання на особливості застосування праці жінок
10 жовтня 2017Згідно із законодавством жінкам і чоловікам забезпечуються рівні права та можливості у працевлаштуванні, просуванні по роботі, підвищенні кваліфікації, перепідготовки, тощо.
Законодавством з питань праці, охорони здоров’я визначаються норми, що враховують особливості праці жінок і спрямовані на попередження впливу на здоров’я жінок шкідливих і небезпечних виробничих факторів. Зокрема, статтею 174 Кодексу законів про працю України та статтею 10 Закону України “Про охорону праці” забороняється застосування праці жінок на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних роботах, крім деяких підземних робіт (нефізичних робіт або робіт, пов’язаних з санітарним та побутовим обслуговуванням), а також залучення жінок до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Разом з цим, наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29 грудня 1993 року N 256 затверджено Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок.
Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 10 грудня 1993 року N 241 затверджено Граничні норми підіймання і переміщення важких речей жінками. Зокрема, встановлюється, що за умов чергування з іншою роботою до 2 разів на годину допускаються переміщення і підйом жінками вантажу вагою до 10 кг. Якщо ж підйом і переміщення вантажів здійснюється жінкою постійно протягом зміни, гранично допустима вага вантажу становить 7 кг. Крім того, обмежена сумарна вага вантажу, який може переміщатися жінкою протягом одного часу роботи. При підйомі вантажу з робочої поверхні (конвеєра, стола, верстата) його сумарна вага протягом зазначеного часу не повина перевищувати 350 кг. При підйомі вантажу з підлоги його сумарна вага протягом того ж часу не повина перевищувати 175 кг. При переміщенні вантажу на візках або у контейнерах прикладене жінкою зусилля не повинно перевищувати 10 кг.
Обмеження щодо праці жінок у нічний час встановлює стаття 175 Кодексу законів про працю України, зокрема, залучення жінок до робіт у нічний час не допускається, за винятком тих галузей народного господарства, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід.