Відзначення Всесвітнього дня гідної праці: круглий стіл на тему безпеки та соціального захисту на робочому місці

09 жовтня 2023

Всесвітній день дій за гідну працю відзначається за ініціативою  Міжнародної конференції профспілок щорічно 7 жовтня, починаючи з 2008 року. З метою відзначення цього Дня фахівці Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці провели круглий стіл з представниками Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Об’єднання організації роботодавців Одеської області, Федерації профспілок Одеської області.

Захід відкрила заступник начальника Управління – начальник відділу з питань безпеки праці Управління інспекційної діяльності в Одеській області Юлія Баєва.

Вона зазначила, що гідна праця забезпечує справедливий прибуток, безпеку на робочому місці та соціальний захист працівників та членів їхніх сімей, сприяє особистому зростанню працюючих та їхній соціальній інтеграції, дає людям свободу висловлювати свої погляди, об’єднуватись для того, щоб впливати на рішення, що стосуються їхнього життя.

Заступник начальника відділу з питань праці Віталій Барський розповів про зміни в трудовому законодавстві, ухвалені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», відповів на питання, задані учасниками круглого столу.

Посадовець поінформував присутніх щодо результатів роботи відділу протягом 9 місяців поточного року.  Він зазначив, що відділом з питань праці заплановано проведення 9720 інформаційних відвідувань роботодавців, проведено  10 634, що становить 109,4%  від планового показника.

За результатами інформаційних відвідувань роботодавцями працевлаштовані  8  772 особи.

В рамках інформаційної кампанії «Виходь на світло!», інспекторами праці   проведено 1879 інформаційних відвідувань.

Відділ продовжує державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства про працю підприємствами, які мають заборгованість із  виплати заробітної плати.

Заступник начальника відділу з питань безпеки праці Світлана Карманова ознайомила присутніх зі станом виробничого травматизму та результатами превентивних заходів за 9 місяців 2023 року.

Вона повідомила, що загальна кількість травмованих працівників на виробництві в Одеській області  у порівняні з аналогічним періодом минулого року зменшилась на 2 потерпілих (за 9 місяців  2022 року було 80 потерпілих від нещасних випадків, за 9 місяців 2023 року  – 78 потерпілих).

Однак кількість потерпілих від нещасних випадків зі смертельним наслідком, пов’язаних з виробництвом, за 9 місяців 2023 в регіоні  у порівнянні з аналогічним періодом минулого року збільшилась на 2 потерпілих.

На виконання Національного плану спільних заходів щодо зниження рівня виробничого травматизму на 2023 рік посадовими особами відділу за 9 місяців 2023 охоплено превентивними заходами 6396 суб’єктів господарювання, під час яких посадовці роз’яснювали працівникам підприємств щодо додержання основних  вимог законодавства з охорони праці.

Лікар з гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці Марина Грачова поінформувала присутніх щодо психосоціальної підтримки на робочому місці та створення безбар’єрного виробничого середовища в колективах. 

Посадовець зазначила, що на сьогодні дуже актуальними є такі поняття, як психологічне здоров’я, ментальне здоров’я та власне психосоціальна підтримка.

Зростання рівня стресу та психологічних труднощів серед працівників може призвести до зниження якості їхньої роботи, збільшення ризику нещасних випадків та вплинути на загальну атмосферу в колективі. Тому забезпечення психосоціальної підтримки на робочому місці стає важливим завданням для роботодавців та керівників підприємств.

Засідання круглого столу пройшло як жива бесіда, під час якої розглянули питання, які турбують кожного з учасників. Представники організацій, запрошені на захід, висловили думку, що подібні заходи сприяють гарантіям рівного ставлення та рівних можливостей для всіх і кожного.