Вимоги щодо безпечної експлуатації кисневих балонів та трубопроводів: інформаційна робота в Миколаївській лікарні
23 жовтня 2023Головним державним інспектором відділу з питань безпеки праці управління інспекційної діяльності у Миколаївській області Південного МУД Володимиром Корнукієм проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу в Миколаївській міській лікарні №3.
Особливу увагу фахівець Держпраці приділив безпечній експлуатації кисневого обладнання.
Кожен суб’єкт господарювання, що експлуатує, зберігає, транспортує кисневі балони (блоки балонів) чи кисневі трубопроводи, повинно розробити відповідні інструкції з охорони праці з урахуванням конкретних умов безпеки їх експлуатації, що діють у межах підприємства.
Власник (користувач) кисневих балонів зобов’язаний забезпечити умови їх зберігання, експлуатації, утримання у справному стані з додержанням вимог нормативно-правових актів з охорони праці, експлуатаційно-технічної документації заводів-виробників та актів підприємства з охорони праці.
Перевезення кисневих балонів здійснюється відповідно до Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04.08.2018 р. № 656.
Вимоги до кисневих балонів:
- Балони з киснем можуть зберігатись як у спеціальних приміщеннях, так і на відкритому повітрі. В останньому випадку вони повинні бути захищені від атмосферних опадів і прямих сонячних променів.
- Складське зберігання в одному приміщенні балонів з киснем і горючими газами забороняється.
- Балони з киснем, які встановлюються в приміщеннях, повинні знаходитися на відстані не менше 1 м від радіаторів опалення та інших опалювальних приладів та не менше ніж на 5 м від джерел тепла з відкритим вогнем.
- У разі укладання балонів у штабелі висота штабелів не повинна перевищувати 1,5 м. Вентилі балонів мають бути повернуті в один бік.
- На кожному балоні з киснем повинно бути вибите тавро, дата проведеного і наступного технічних оглядів.
- Переміщення балонів у пунктах заповнення і споживання кисню має здійснюватися на спеціально пристосованих для цього візках або за допомогою інших пристроїв.
- Для запобігання спалаху під час експлуатації балонів і систем подачі кисню, необхідно під час ремонту і виконання робіт з використанням кисню не застосовувати устаткування, прилади, арматури, матеріали і деталі (ущільнювачі, прокладки тощо — з фібри, капрону, полікарбонату, гуми на основі натуральних каучуків, інших горючих у кисні матеріалів).
- Споживачі, що мають балони, які потребують ремонту або повторного огляду, зобов’язані відправляти їх на підприємство-наповнювач або випробувальний пункт, які мають відповідний дозвіл (ліцензію) на виконання даних робіт.
Забороняється:
- використовувати кисневі балони під інші гази і не за призначенням, а також наповнення киснем балонів з під інших газів;
- направляти для наповнення киснем балони, укомплектовані вентилями, не дозволеними до застосування;
- отримувати і наповнювати балони без помітного спеціального блакитного забарвлення і напису чорною фарбою «КИСЕНЬ» або «КИСЕНЬ МЕДИЧНИЙ», а також експлуатувати трубопроводи кисню без блакитного забарвлення по всій його довжині;
- визначати місця витоків за допомогою вогню або тліючих предметів;
- наповнювати киснем балони із залишковим тиском нижче 0,05 МПа (0,5 кг/см2);
- проводити будь-які роботи у приміщенні з підвищеним у повітрі складової частки кисню більше 23%