Знати і виконувати вимоги законодавства з охорони праці — про це нагадали працівникам ТОВ “Агро Південь – 2” на Одещині
06 вересня 2023З метою попередження виробничого травматизму під час збирання олійних культур головний державний інспектор Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Роман Чорновол провів технічні консультації на робочих місцях у ТОВ “Агро Південь – 2” Одеської області.
Під час консультацій розглянули вимоги безпеки під час збирання олійних культур. Зокрема:
- Під час роботи в полі та пересування дорогами на зернозбиральному комбайні дозволено перебувати лише комбайнеру та помічнику комбайнера.
- Запасні ножі збиральних машин треба зберігати у дерев’яних чохлах у польовому стані.
- Перебувати на сільськогосподарській техніці, а також на полі, де проводяться роботи, людям, які не беруть участі у виконанні технологічного процесу, заборонено.
- Не дозволяється перебування працівників у кузові автомашини або тракторного причепа під час заповнення їх технологічним продуктом, а також під час транспортування продукту до місця складування.
- Комбайни мають бути забезпечені дерев’яними лопатами для проштовхування злежаного зерна у бункерах до вивантажувального шнека.
- Збиральні машини мають бути забезпечені дерев’яними підкладками для встановлення домкрату та башмаками під колеса.
- Під час пересування вивантажувальні шнеки та інші робочі органи збиральних машин мають бути переведені в транспортне положення. Переміщення сільськогосподарської техніки дорогами здійснюється відповідно до вимог Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.
- Відпочинок працівників у полі дозволено тільки в спеціально відведених місцях, які обладнуються добре помітними віхами вдень і освітленими ліхтарями в темний період доби. Не дозволено відпочивати під машинами, в кабіні машини під час роботи двигуна, серед поля, у копицях тощо.
Фахівець Держпраці пояснив працівникам вимоги «Правил охорони праці під час технічного обслуговування та ремонту машин і обладнання сільськогосподарського виробництва» НПАОП 01.41-1.01-01 . Зокрема, перед зняттям двигуна, коробки передач, заднього моста, радіатора, паливного бака та інших агрегатів та деталей, пов’язаних із системами охолодження, змащування та живлення двигуна, необхідно попередньо злити масло, охолоджувальну рідину та паливо у спеціальні резервуари, не допускаючи їх проливання.
Також нагадали вимоги до ручного неелектрифікованого інструменту, а саме:
1) Молотки та кувалди повинні мати поверхню бойка злегка опуклу, гладку, не збиту, без задирок, вибоїн, вм’ятин, тріщин, надколів, вони мають бути надійно насаджені на дерев’яні ручки та розклинені металевими клинами. Ось рукоятки має бути під прямим кутом до поздовжньої осі інструменту. Рукоятки ручного інструменту повинні виготовлятися із сухого твердого дерева. порід. Виготовлення рукояток з м’яких або шаруватих порід дерева (ялина, сосна тощо) не допускається. Поверхня рукоятки повинна бути гладкою, рівно зачищеною, без тріщин, задирок та сучків, з поздовжнім розміщенням волокон по всій довжині.
2) Гайкові ключі повинні відповідати розмірам гайок та головок болтів і не повинні мати тріщин, забоїн та задирок. Губки ключів мають бути паралельними. Забороняється використовувати для відкручування гайок ключі більших розмірів, ніж розмір гайок, підкладаючи металеві пластинки між гранями гайки (болта) та ключа, а також подовжувати ключ трубою або іншим ключем.
Фахівець Держпраці вчергове наголосив працівникам: щоб уникнути випадків виробничого травматизму, необхідно виконувати інструкції з охорони праці за якими проводяться інструктажі на робочому місці з охорони праці по підприємству.
Звернули увагу на положення статті 14 Закон України “Про охорону праці”: дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту.
Інспектор довів до уваги представникам підприємства про основні вимоги Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 337 із змінами та доповненнями.