Зустріч зі студентами Кілійського професійного Ліцею до дня «Всесвітній день боротьби з дитячою працею»

16 червня 2023

Головний державний інспектор відділу з питань праці Управління інспекційної діяльності в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, Олена Мялова провела семінар серед учнів-випускників Кілійського професійного ліцею на теми: «Праця неповнолітніх», «Не задекларована праця».

Під час семінару було зазначено, щороку 12 червня весь світ відзначає «Всесвітній день боротьби з дитячою працею».

Метою зустрічі було консультування щодо ефективних засобів дотримання законодавства та запобігання можливим його порушенням.

Упродовж зустрічі до студентів Ліцею доведена інформація про порядок застосування праці дітей, який визначається законодавством України про працю. Основним нормативно-правовим актом, яким регулюються дане питання є Кодекс законів про працю України.

Неповнолітнім дітям дозволено працювати з 14 років – у вільний від навчання час, за згодою одного з батьків або опікуна та при умові виконання лише легкої роботи; з 15 років – за згодою одного з батьків або опікуна; з 16 років – без обмежень.

В умовах військового стану тривалість допустимого робочого тижня сягає до 50 годин.

Неповнолітні у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, однак для підлітків розроблений перелік пільг:

  • термін на яке надається перше робоче місце має перевищувати 2 роки;
  • відсутність випробувального терміну;
  • додаткові відпустки для складання іспитів;
  • квоти на працевлаштування;
  • звільнення з ініціативи роботодавця допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою районної (міської) служби у справах дітей.
  • розірвання трудового договору на вимогу його батьків, усиновителів і піклувальників неповнолітнього, а також державних органів та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю.

При прийомі на роботу неповнолітніх необхідно дотримуватися ряду вимог:

 Трудовий̆ договір необхідно укладати лише у письмовій̆ формі.

 Приймаються на роботу можливий лише після попереднього медичного огляду.

 Щорічне проведення медичного обстеження до досягнення 21 року.

Спеціальний облік із зазначенням дати народження.

Тривалість щорічної відпустки 31 день (на період дії військового стану 24 дні). Відпустку можна брати у будь-який зручний час без необхідності відпрацювати безперервно півроку до її надання.

Забороняється застосування праці осіб молодше 18 років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.

Забороняється також залучати осіб молодше 18 років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

Упродовж  зустрічі обговорювалися питання щодо не задекларованої праці, питань оформлення трудових відносин, чим відрізняється трудовий договір від цивільно – правового договору, питання ризиків і наслідків використання незадекларованої праці, переваги офіційного працевлаштування, про трудові  права та соціальні гарантії для неповнолітнх працівників під час воєнного стану.

Важливо зазначити, що українське законодавство передбачає штрафні санкції за порушення правил праці неповнолітніх.