Звіт про роботу Відділу з питань праці управління інспекційної діяльності в Одеській області Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці за 2024 рік

Реалізація Національного плану щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2024 рік

Відділом з питань праці управління інспекційної діяльності в Одеській області, забезпечено виконання встановлених цілей та показників виконання заходів Національного плану спільних заходів в напрямку зниження рівня незадекларованої праці на 2024 рік.

Згідно Національного Плану спільних заходів заплановано проведення 7480 інформаційних відвідувань, проведено –  9 002, що становить 120,3%  від планового показника.

Спільно із соціальними партнерами (представники районних філій та відділів Одеського обласного центру зайнятості, відділів та управлінь міських, сільських та селищних територіальних громад, районних військових адміністрацій, територіальних підрозділів ГУ  ПФУ в Одеській області та ГУ ДПС в Одеській області) проведено 198 спільних семінарів, круглих столів з роботодавцями та працівниками та  інспекторами праці прийнято участь у засіданнях та виїзних рейдах робочих груп комісій з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення територіальних громад області – 258.

На веб-сайтах і сторінках у Facebook районних військових адміністрацій, районних рад, територіальних громад розміщено 68 інформаційних матеріалів, спрямованих на примноження профілактичного і стримувального ефекту у вигляді повідомлень та статей.

В рамках проведення інформаційної кампанії «Виходь на світло» соціальними партнерами на Інтернет-ресурсах (веб-сторінках та сторінках у  Facebook) розміщено 2499 інформаційних повідомлень (постів) відповідно до медіа плану з висвітленням інформації щодо переваг офіційного працевлаштування та ризиків незадекларованої праці, встановлено – 6 білбордів.

Загалом за 2024 рік  розміщено 3425 публікацій на веб-сайтах і сторінках у Facebook державних органів, органів місцевого самоврядування і соціальних партнерів.

У друкованих ЗМІ та інтернет-виданнях опубліковано 52 тематичні статті.

Надано 11 475 консультацій через сервіс “Інтерактивний інспектор” з питань застосування законодавства про працю, що становить 127,2 %  від планового показника.

Розміщено у рубриці «Запитання/відповіді» на вебсайті Міжрегіонального управління 12 відповідей на актуальні питання громадян.

З метою популяризації серед дітей та молоді легальних трудових відносин, запобігання використанню дитячої праці та трудової експлуатації  проведено інформаційних заходів у 116 закладах середньої, вищої та професійно-технічної освіти, що становить 116 % планового показника

До Дня захисту дітей та Всесвітнього дня боротьби з дитячою працею проведено 46 інформаційних заходів із залученням представників служб у справах дітей районних військових адміністрацій та територіальних громад, ювенальної поліції, якими було охоплено 921 неповнолітню особу.  

Спільно із представниками служби у справах дітей Роздільнянської міської ради здійснені 3 інформаційні заходи у Будинках сімейного типу, де виховуються діти, у тому числі віком від 14 до 17 років, прийнято участь у заході, організованому благодійним фоондом “Фарватер”, центром психосоціальної підтримки м. Чорноморськ (на заході були присутні діти віком від 12 до 16 років з сімей військових, ВПО та малозабезпечених сімей)

Розміщено 245 публікацій на сайтах  та сторінках соціальних мереж територіальних громад, відділів, управлінь освіти та молоді місцевих рад.

Проведено 42 позапланових заходів контролю з питань виявлення неоформлених трудових відносин. За результатами контрольних заходів встановлено, що 16 роботодавцями допущено до роботи 27 працівників без належного оформлення. Складено 16 приписів, передано до місцевих судів 7 протоколів про адміністративне правопорушення за частинами 1 та 3 статті 41 КУпАП, до правоохоронних органів направлено 5 повідомлень про  можливе скоєння злочину, передбаченого статтею 172 КК України. На виконання вимог приписів легалізовано 17 працівників.

За результатами розгляду 191 матеріалу перевірок територіальних органів ДПС України винесено 64 постанови про накладання штрафу на загальну суму 12 389 300 грн. та 93 попередження.

На виконання постанов про накладання штрафу, 40 суб’єктами господарювання сплачено штрафні санкції на загальну суму 2 430 700 грн., зокрема у добровільному порядку – 1 310 600 грн.

За результатами інформаційно-роз’яснювальної роботи, проведеної інспекторами праці, у тому числі спільно з соціальними партнерами, легалізовані  11 644 осіб,  що становить 100,8 % від планового показника, з них за результатами проведення інформаційної кампанії «Виходь на світло» – 2 165 осіб

 

Реалізація інформаційної кампаній з питань протидії торгівлі людьми

2.1.  Інформаційно–роз’яснювальну роботу про ризики потрапляння у ситуацію торгівлі людьми  проведено у 6061 роботодавця, якими охоплено 21 411 осіб  із наданням 16 860  роздаткових матеріалів.

2.2.  Проведено 2 виступи на телебаченні, 1 публікація у друкованому ЗМІ (паперові газети), проведено 5 227 масових заходів, з них 5 012 трансляцій відеоролику Державної служби України з питань праці «Примусова праця: як розпізнати й уникнути»., якими охоплено 122 941 особи.

 

З метою недопущення порушення трудових прав працівників з інвалідністю, випадків дискримінації і мобінгу на робочому місці, зокрема осіб із ВІЛ/СНІД, запровадження програм психосоціальної підтримки на робочому місці та недопущення стигматизації осіб, що живуть із ВІЛ/СНІД, використання дитячої праці, забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків у трудових відносинах інформаційними заходами охоплено 12 415 роботодавців та 39 425 працівників. 

 

Організація та здійснення заходів державного нагляду (контролю) з питань додержання законодавства про працю, з урахуванням прийнятих під час дії воєнного стану нормативно–правових актів.

На підставі звернень громадян та виконання доручення Прем’єр-міністра України від 10.04.2024 № 11600/0/1-24, організовано проведення 88 позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань дотримання строків та першочерговості виплати заробітної плати, з них проведено – 58, не проведено у зв’язку з відсутністю об’єкта відвідування чи уповноваженої особи за місцезнаходженням – 30, у зв’язку зі створенням перешкод при проведенні заходу контролю – 4.

За результатами  проведених позапланових заходів державного нагляду (контролю) встановлено, що 39  роботодавців заборгували  працівникам заробітну плату на загальну суму 20 1 492,6 тис. грн.

Складено 58 актів, винесено 56 приписів. Матеріали 36 перевірок направлені до Головного управління Національної поліції в Одеській області за ознаками злочину, передбаченого ст. 175 Кримінального кодексу України, за результатами розгляду яких порушено 20 кримінальних справ, за ознаками злочину передбачених статтею 175 КК України та 7 матеріалів залучені до порушених кримінальних справ. Складено 12 протоколів  про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.41 КУпАП.

У зв’язку зі створенням перешкод, 4 підприємства-боржника притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу на загальну суму 96,0 тис. грн.

У зв’язку з невиконанням вимог припису до 10 підприємств – боржників застосовані штрафні санкції на загальну суму 240,0 тис. грн., та 6 керівників підприємств-боржників  притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 1886 КУпАП у вигляді штрафу на суму 11, 9 тис. грн.

На виконання вимог приписів повністю або частково 32 підприємствами погашено 3105 працівникам заборгованість із виплати заробітної плати на загальну суму 62 706,9 тис. грн.

 

На підставі абзацу 5 частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V, організовано 159 позапланових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю за зверненнями громадян.

За результатами перевірок інспекторами складено 125 актів та  видано 66 приписів про усунення виявлених порушень.

Матеріали 18 перевірок направлені до Головного управління Національної поліції в Одеській області за ознаками злочину, передбаченого ст.ст.172, 175 Кримінального кодексу України, за результатами розгляду яких порушено 11  кримінальних справ, за ознаками злочину передбаченого ст.ст.172, 175 Кримінального кодексу України. Складено 28 протоколів про адміністративну відповідальність за ч.ч.1,3 ст.41 КУпАП.

Складено 34 акти про неможливість проведення заходу контролю, з них у зв’язку зі створенням перешкод у проведенні заходу контролю – 4.

Керуючись абзацами 7,8 частини 2 статті 265 КЗпП України, у зв’язку зі створенням перешкод на 4 суб’єктів господарювання, накладено штрафні санкції на загальну суму 182,9 тис грн.